Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.01.2011 20:50 - Протестите в Египет - повторение на туниския вариант?
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 1696 Коментари: 3 Гласове:
4



image

Протестите срещу режима на президента Хосни Мубарак в Египет навлязоха в третия си ден, като досега са арестувани повече от хиляда протестиращи.

Протестиращи египтяни опожариха в сряда през нощта правителствена сграда в град Суец. Демонстрантите се опитаха да запалят и местния офис на управляващата Национално-демократическа партия. Полицията ги отблъсна със сълзотворен газ. Най-малко 70 души са ранени при сблъсъците. Властите в Суец наредиха да бъдат затворени магазините, след като демонстранти се отдадоха на разграбване и вандализъм.

Първоначално Ройтерс, позовавайки се на източник от силите за сигурност заяви, че полицай и участник в антиправителствен протест в центъра на Кайро са били убити.

Информацията обаче бе опровергана. Оказа се, че жена и полицай наистина са загинали, но когато били блъснати от кола в Кайро, а един мъж е бил ранен при инцидента. Автомобилната злополука не била свързана с антиправителствените протести.

Четирима души загинаха във вторник - един полицай в Кайро и трима демонстранти в град Суец.

Силно присъствие на силите на реда се забелязвало и тази сутрин в центъра на Кайро.

Протестите в Египет избухнаха, след като президентът на Тунис Зин ал Абидин бен Али, който стоеше начело на един авторитарен режим в продължение на 23 години, бе свален от власт преди две седмици след народен бунт. Продемократичното младежко "Движение 6 април", инициатор на протестите чрез интернет, призова египтяните да продължат демонстрациите, вдъхновени от бунта в Тунис.

Днешният ден няма да бъде почивен, акциите по улиците ще продължат, заяви групата на страницата си във Фейсбук. "Египетските мюсюлмани и християни ще излязат на борба срещу корупцията, безработицата, потисничеството и липсата на свобода", написа един активист в социалната мрежа.

Лидерът на реформаторската опозиция Мохамед Ел Барадей, се връща  в Египет, съобщи негов говорител, цитиран от Асошиейтед прес. Бившият директор на Международната агенция по атомна енергия и Нобелов лауреат за мир ще пристигне довечера и утре ще се присъедини към демонстрантите.

Възможен ли е "туниски" вариант?

Познавачите на района и световните медии са раздвоени по въпроса за перспективите пред безпрецедентните протести в Египет, но са единни в мнението, че важна роля в събитията ще играе армията.

Според бившия израелски посланик в Египет Гидеон Бен-Ами правителството ще успее да потуши протестите. В Египет няма да се повторят събитията от Тунис, смята той, защото според него египетските сили за сигурност и разузнавателни служби знаят как да се погрижат за нещата, когато почувстват заплаха за съществуването си, каквато вече усещат.

Наблюдатели във френски медии също изтъкват разликата между Тунис, където армията подкрепи преврата, докато в Египет тя е вярна на президента.

Според британския в. "Файненшъл таймс" обаче масовите протести в Египет са свидетелство за това, че е нужно спешно да се потърси смяна на твърде дълго задържалия се президент Хосни Мубарак.

Мубарак е на 82 години, в лошо здраве и е на власт от почти 30 години, затова е твърде вероятно военните в обкръжението му да го разубедят да се кандидатира за седми президентски мандат на насрочените за септември избори, пише вестникът в редакционна статия, озаглавена "След Тунис - египетското предизвикателство".

Мубарак управлява със закони за извънредно положение, получава изкуствено мнозинство от гласовете на избори и не търпи организирана опозиция. В Египет постоянно се извършват мъчения, отбелязва изданието.

Обаче процентът от египтяните, живеещи под прага на бедност, нарасна от 39 на 43 процента при управлението на Мубарак. Средната класа в Египет пропорционално е по-малка от тази в Тунис, а синдикатите са по-слаби, но ако поскъпването на храните и горивата удари бедните, в страната може да се стигне до социален взрив, смята "Файненшъл таймс".

САЩ имат влияние в Египет, тъй като отпускат на армията му по 1.3 милиард долара годишно от 1979 г. Администрацията на Обама предпазливо предложи Кайро да се вслуша в нуждите и стремежите на египтяните. Тя обаче трябва да отиде по-далеч. Смяната на властта трябва да бъде придружена от истинско политическо съревнование преди натрупаното в египетското общество напрежение да избие неконтролируемо, отбелязва "Файненшъл таймс".

Египетският президент Хосни Мубарак дълги години игра хитра игра с политическите си опоненти, пише вестник "Ню Йорк таймс". Той толерираше слаба и беззъба опозиция от либерални интелектуалци, чиито безуспешни предизборни кампании създаваха илюзията за демократически процес и демонизираше забранените Мюсюлмански братя като група опасни екстремисти, заплахата от които той използваше като аргумент за оправдаване на полицейската си държава.

Обаче тези дългогодишни и, както казват мнозина египтяни, твърде комфортни отношения бяха прекратени тази седмица от появата на непредсказуема трета сила - десетките хиляди млади египтяни без водач, които излязоха по улиците с искане да се сложи край на 30-годишното управление на Мубарак, отбелязва вестникът.

Тяхната енергичност - десетки хиляди от тях безстрашно застанаха пред сълзотворния газ, гумените куршуми и известните с използването на мъчения полицаи - застрашава да загърби или да размести традиционните опозиционни групи.

Много от дребните, законово признати политически партии - над 20, които едва събират общо една зала верни привърженици - сега се стараят да прегърнат новото движение за промяна, но младите хора на улицата им нямат доверие, пише "Ню Йорк таймс".

Вестник "Таймс" определя египетските военни като неприятна, но приемлива алтернатива на ислямистите, които биха могли да дойдат на власт ако режимът бъде свален със сила. В политическа система без реална конкуренция не може да се появят убедителни претенденти за властта, отбелязва вестникът.

"Таймс" упреква президента на САЩ Барак Обама, че е реагирал твърде предпазливо на масовите улични вълнения в Тунис, а миналата година - в Иран. В случая с Египет Обама трябва да се изказва по-еднозначно.

Ако САЩ не притиснат Мубарак, това ще дискредитира самите тях в очите на поддръжниците на политическите промени. А това заплашва да облагодетелства онези, които биха задушили демокрацията при най-малката възможност, пише "Таймс".



Гласувай:
4


Вълнообразно


1. meto76 - Моята прогноза!Египет е пред фи...
30.01.2011 21:33
Моята прогноза!Египет е пред финансов крах.Туризма основното перо от приходи за страната загива! Богатите хора изнасят парите си от страната.Случва се нещо като в България 96-97 год., чака ги инфлация, спекула, покачаване на цените; обезценяване на националната валута!Тази власт няма да удържи фронта. Протестите срещу Виденов започнаха на 10.01.97 год. Виденов сдаде властта на 04.02.97 год. Някъде около месец остава и на този диктатор, докато националната икономика рухне окончателно и хиперинфлацита не се развихри.След това ще се молят на МВФ и Световната банка(разбирай САЩ) за пари.Белия дом ще сложи новия управник.Ще тръгнат по нашия път.
цитирай
2. momchilut - ...
02.02.2011 01:14
хубаво е, че младите се бунтуват, но колкото това е прекрасно, толкова и лошо стои в египетскта история, че самите египтяни (тук разбираме по-старите поколения) ИЧ не ги интересуваше какво се случва в тяхната страна. Процента на гласоподавателите беше смешен през последните няколко десетилетия, един вид-тяхното безхаберие докара 20-30 годишните да излезнат от университетите си и да тръгнат по улиците. Младите плащат за грешките на старите в кръв. И все пак, браво на лудаците, не е лесно да стоиш срещу гумен куршум. Света си търси свободата. Дано да видим и добри решения от големите играчи-позицията на САЩ, Англия да каже някоя друга дума, НАТО, али-бали-арности.
цитирай
3. анонимен - Днес в Египет, утре тук
04.02.2011 05:18
Вече не се живее, а кръволоците само искат ли искат - дай пари- дай пари.. и само качват цените
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13028705
Постинги: 10473
Коментари: 5012
Гласове: 37058
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930