Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.05.2012 21:26 - СДС излезе от Синята коалиция, Мартин Димитров подаде оставка
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 722 Коментари: 0 Гласове:
0



Лидерът на СДС Мартин Димитров подаде оставка, след като Националният съвет на партията не прие споразумението за общо явяване на избори с ДСБ и сложи край на Синята коалиция. След близо четири часа дебати, противниците на десния съюз надделяха с 49 срещу 38, а пет делегати гласуваха "въздържал се". Оперативното ръководство на партията трябва да избере нов временен председател в следващите дни, съобщи електронното издание МЕДИАПУЛ

Веднага след това решение Националното ръководство на ДСБ проведе извънредно заседание и излезе с декларация, в която изрази съжаление за решението на своите вече бивши партньори. Преди ден от партията заявиха, че ще приемат всяко решение и са готови да се явят самостоятелно на изборите.

Очаквано, движеща сила на разцепването на Синята коалиция бяха представителите на СДС-София и председателят на предизборния щаб на партията Борис Марков. Преди заседанието столичната организация гласува против коалицията, определяйки я като формула на "страха и лицемерието".

Борис Марков определи решението като "освобождението" на СДС. Партията все още няма решение как да се яви на парламентарните избори през 2013 година, а темата е отложена за следващото заседание.  Марков не отхвърли възможността партията да влезе в нова коалиция, защото "всичко е въпрос на преговори", но отклони темата с аргумент, че е твърде рано да се говори.

"Костов трябваше да напусне“

Веднага след заседанието Мартин Димитров коментира, че Иван Костов е трябвало да подаде оставка, за да се запази Синята коалиция. Според него гласуването на Националния съвет на СДС е било именно против лидера на ДСБ, а не против общите действия с неговата партията.

"Съжалявам, че Иван Костов не направи крачка встрани, с което щеше да отнеме всички аргументи за разваляне на Синята коалиция", обясни той.

Димитров заяви, че след този вот СДС не трябва да влиза в коалиция с НДСВ или с бъдещата партия на Меглена Кунева. Той коментира, че Кунева е работила за правителство на тройната коалиция и НДСВ и не може да бъде десен политик. "Ако няма коалиция с ДСБ е несериозно да има друга коалиция", обясни Димитров. По повод предстоящия вот за нов лидер на СДС, Димитров заяви, че ще гласува за човек, който ще работи за доброто на партията.

"След това решение трябва да се избере председател, който вярва, че ще се справи при тези условия", допълни той и заяви, че ще продължи да работи за СДС.

Под въпрос е представителството на десния избирател

Един от най-големите привърженици на Синята коалиция в СДС Найден Зеленогорски очаквано коментира пред Mediapool, че не е удовлетворен от решението на Националния съвет. Според него това поставя под въпрос изобщо представителството на десния избирател в следващия парламент.

"Синята коалиция беше успешен проект и нямам концепция какво ще се случи оттук нататък. Надявам се тези, които се зарадваха толкова много от решението, да успеят да представят достатъчно адекватна позиция и алтернатива", каза Зеленогорски.

По думите му решението е твърде прясно и не може да се прогнозира дали ще има ново разцепление в СДС. Според Зеленогорски към този момент обаче няма такива индикации.

Избирателите искаха силен десен субект

"Съжаляваме, че НС на СДС отхвърли изготвеното от преговорната група споразумение за явяване на Синята коалиция на бъдещите избори. Сините избиратели демонстрираха ясно с гласа си, че волята им е силен десен субект да посрещне предизвикателствата на кризата. ДСБ ще отговори на тези очаквания с решителна икономическа програма за защита на правата и собствеността на българските граждани", се казва в позицията на ДСБ по повод решенията на "Раковска" 134.

Партията заявява, че започва своята "конкретна подготовка" за следващите парламентарни избори веднага след Националното си събрание на 30 юни тази година.

"Няма да чакаме. Започваме да отговаряме на очакванията на десните избиратели самостоятелно", коментира заместник-председателят на ДСБ Радан Кънев, цитиран от "Дневник".

По думите му разпадът на коалицията се е развил през последните дни. "Съжаляваме, че колегите взеха такова решение“, каза още той и добави, че при всяко положение решението не е било политическо, но не уточни каква е причината за този развой на събитията.

ИСТОРИЯ
Синята коалиция (СК) бе създадена през 2009 г., като лидерите на СДС и ДСБ Мартин Димитров и Иван Костов станаха нейни съпредседатели. През същата година коалицията спечели 7.95% (204 817 гласа) на изборите за Европейски парламент и вкара двама евродепутати – Надежда Нейнски и Светослав Малинов. На изборите за Народно събрание през 2009 г. СК печели 6.76% (285 662 гласа) и вкара 15 депутати (след като Венцислав Върбанов напусна групата, тя се състои от 9 депутати от СДС и 5 ДСБ).

Трусовете в Синята коалиция започнаха веднага след създаването й, тъй като бившият председател на СДС Пламен Юруков, противник на съюз с участието на Иван Костов, регистрира дубликат на СДС самостоятелно за евроизборите. Тъй като съдът забави вписването на новото ръководство на СДС и поради изтичане на сроковете, Синята коалиция се регистрира за изборите за Европарламент без в документите да присъства името СДС, но кандидатите на партията останаха в листите.

Вътрешните разногласия доведоха и до мъчителни преговори за общо явяване на СДС и ДСБ на местните и президентски избори през октомври 2011 г. Споразумение все пак беше подписано, но противниците на Костов в СДС надделяха и ден преди крайния срок за регистрация на президентските избори, СДС игнорира ДСБ и регистрира коалиция "Съюз на десните сили"  (дубликат на емблематичната абревиатура СДС) с формацията Общност на демократичните сили ( ОДС - дубликат на водената от Иван Костов правителствена коалиция през 1997 г.), в която влизаха "Радикали" на Евгений Бакърджиев, "Гергьовден" на Любен Дилов, ССД на Стефан Софиянски, Демократическата партия на Александър Праматарски и др.

Въпреки това ДСБ обявиха, че остават лоялни на споразумението за Синята коалиция и ще подкрепят издигнатия кандидат - президент Румен Христов.

Резултатът на Румен Христов бе 2% - исторически срив за сините. Това обаче не доведе до оставката на Мартин Димитров като лидер на СДС, а формулата за явяване на изборите във формат ОДС не бе отчетена от партията му като сериозна грешка.

Макар че сътресенията съпътстват Синята коалиция от самото й създаване, нейното политическо оцеляване бе поставено на изпитание тази година, след като част от т.нар. млади кадри на ДСБ видяха шанс за политическа кариера в бъдещата партия на Меглена Кунева. ДСБ, която до момента бе от малкото единни и монолитни формации, започна да се разпада, което дестабилизира позициите й, но не и вътрешната подкрепа на мнозинството от членовете й към лидера Иван Костов.

Мартин Димитров разкритикува напусналите ДСБ и ги нарече "кебапчийски котараци", след което двете партии започнаха поредни преговори за съвместно явяване на парламентарните избори през 2013 г. 



Гласувай:
0


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13046122
Постинги: 10473
Коментари: 5012
Гласове: 37058
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930