2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Жилищата в областните градове са поскъпнали средно със 17% през първото полугодие на годината. Рекордно висок ръст на цените са регистрирани в Русе, Пловдив, Велико Търново и София, съобщи в понеделник Катя Ценова, управляващ съдружник на "Адрес недвижими имоти". Представените данни са на база реално сключени сделки за периода януари-юни 2008 година.
Средната цена за квадратен метър в София е 1094 евро, а във Варна - 1031 евро. Най-евтини са жилищата в Ямбол - 402 евро за кв. м. Най-търсени са двустайните и тристайните апартаменти. В големите градове на страната най-предпочитано остава новото строителство, следвано от панелните и ЕПК. Цените на панелните жилища остават най-ниски, следвана от тази на имотите на зелено. Разликата между най-евтините жилища в София – панелните, и най-скъпите - старите тухлени, достига 35 процента.
Ценова обясни, че купувачите са коригирали своето поведение на пазара като отказват да приемат по-нататъшното поскъпване на имотите и започват да изчакват пределната граница на цената на имотите. “Ако предлагането продължава да се увеличава, не е изключено да има намаление в цените на имотите в края на годината”, каза Ценова. Пределни цени поради високия ръст на предлагането има в столичните квартали “Младост”, “Студентски” и “Люлин”. Там сделките се сключват по-трудно, с по-голям брой огледи и с все по-дълъг период за размисъл.
Очакванията на анализаторите на “Адрес” са неспокойният като цени пазар да се успокои значително през летните месеци. Ръстът сериозно ще се забави, като в някои сегменти и локации ще се появи и спад. Така увеличението на годишна база най-вероятно ще се движи в предварително прогнозираните граници от 10-15%. Все по-силно влияние ще оказва затрудненото и поскъпнало банково финансиране.
(Източник: Медиапул)