2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Два дни преди очаквания остър доклад на Брюксел прокуратурата внесе в Софийския градски съд (СГС) обвинителен акт срещу групата от деветима души, заподозряна в източването на близо 7.5 млн. евро по програма САПАРД. Липсата на напредък по този случай, за който преди година и половина сигнализира Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), се очаква да заеме централно място в критиките към българските власти за несправяне с престъпността и корупцията и злоупотребите при усвояване на еврофондовете.
Нещо повече, в конфиденциален доклад, който изтече миналата седмица, ОЛАФ твърди, че България е ощетила Европейската общност с 32 млн. евро по САПАРД и че в страната има политически чадър над корупцията и по-специално над президентския спонсор Людмил Стойков, който миналата година за кратко бе арестуван във връзка с аферата.
Както се очакваше, обаче, името на Стойков не фигурира в обвинителния акт, който прокуратурата внесе в понеделник, защото е разследван само за пране на пари и се очаква изпълнение на съдебна поръчка от САЩ.
През февруари м.г. започна разследване на аферата, при която с подправени документи са внасяни стари машини за преработка на селскостопанска продукция, които са фактурирани като нови.
Според обвинителния акт на подсъдимата скамейка трябва да седнат Марио Николов, съпругата му Марияна Николова, Радмил Петров, Иван Иванов, Петя Хаджииванова, Анна Шаркова, Лазарина Георгиева, Валентин Ангелов и Григор Главев. Те са обвинени за участие в организирана престъпна група и използване на документи с невярно съдържание.
Заедно с тях в началото на разследването бе и Людмил Стойков. Впоследствие обвиненията срещу него за източване на средства от САПАРД отпаднаха, но той продължава да се разследва по други дела, едното от които е за пране на пари.
В отговор на констатациите на ОЛАФ за престъпна мрежа "Стойков- Николов", главният прокурор Борис Велчев каза миналата седмица, че двамата са разглеждани по същия начин от българската прокуратура, в която е сформиран сектор, който се занимава с всички дела на групата "Николов-Стойков".
"Не разглеждаме всяко дело само за себе си, а всички като взаимно свързани и като част от организирана престъпна дейност", заяви Велчев в отговор на критиките.
Ако бъде доказана вината на обвиняемите по САПАРД лица, наложеното им наказание може да бъде между 3 и 10 години затвор.
Делото съдържа 36 тома и 19 класьора с материали, съобщиха от СГС. То ще бъде разпределено на случаен принцип на съдия от Наказателно отделение на СГС и насрочено за първо съдебно заседание в предвидения от закона срок.
Текст на доклада на български език
Текст на доклада на английски език
(Източник: Медиапул)