2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Евентуалното оскъпяване на проекта за транзит на газ “Южен поток” няма да засегне българската отсечка, заяви пред журналисти в четвъртък министърът на икономиката и енергетиката Петър Мутафчиев в отговор на прогнозата на руския енергиен министър Сергей Шматко, че стойността на проекта ще е около 20 млрд. долара, а не два пъти по-малко, каквито са сегашните разчети.
Главни инвеститори в газопровода са италианската компания “ЕНИ” и руската “Газпром”. Тръбопроводът минава през няколко страни от Южна Европа, сред които е и България. Споразумението за българското участие в проекта бе ратифицирано от парламента преди седмица при острата съпротива на опозицията.
В четвъртък министър Димитров аргументира оптимизма си, че България ще мине тънко в оскъпяването на тръбопровода над разчетите, защото у нас трудът бил евтин, а данъците много ниски. Той не каза и дума обаче по коментарите на руските експерти, че само от началото на годината цената на тръбите, например, е скочила с 50%.
Димитров се застрахова, че все пак преоценката за тръбопровода не е постъпвала официално в България, независимо че тя бе направена от руския министър в присъствието на ресорни министри от Гърция и Италия.
Според нашия министър колкото по-бавно се реализира "Южния поток", толкова по-скъп ще бъде заради инфлацията и ръста на цените на стоманените изделия.
От отговорите на министър Димитров на зададените му от журналистите въпроси стана ясно, че и на българско правителствено ниво се отчита голямата вероятност изпълнението на проекта да се отложи във времето до момент, когато реализацията му може да стане напълно неефективна. Същото се усети и от коментарите на руския министър Шматко, цитиран на местни медии ден по-рано.
Запитан кога очаква да бъде създадено смесеното дружество между "Булгаргаз" и "Газпром" за изграждането и експлоатацията на тръбата през наща територия, министърът каза, че това ще стане, след като бъдат подписани споразуменията с всички държави по проекта. Той припомни, че България настоява да има подписано междуправителствено споразумение между всички държави по трасето, за да е ясен неговият маршрут.
Не може България да започне да строи нещо, при условие, че не е ясно колко газ ще
отива към Гърция или към Сърбия, каза министърът. Той допълни, че е необходимо да има яснота за целия проект, за да може той да стартира. България е заинтересована това да става максимално бързо, каза министърът.
Петър Димитров каза още, че трябва да се прецени икономическият интерес на страната от включването на България в морския участък на проекта. Това е най-скъпата част от газопровода, необходим е анализ и да се види какви ще са приходите от всеки километър от този проект, за да не се включи в България в нещо, което, по думите на министъра, може да се окаже авантюра.
Димитров припомни, че преди всичко печели този, който е собственик на природния газ и го продава на крайните потребители.
(Източник: Медиапул)
Русия и Словения подписаха споразумение ...
Франция влезе в "Южен поток"