2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Злоупотребите с финансови средства от ЕС продължават да са на дневен ред в Италия. Най-силно засегнати са бедните региони. Сицилия и Кампания са две от областите в Италия, които са смятани за бедни и които до голяма степен зависят от финансовите помощи на Брюксел. Двата региона получават средства предимно по линия на програмите за структурни слаби области в Европа. До 2013 г. е предвидено в касите им да се влеят над 6 милиарда евро.
Според финансовия експерт Енцо Патини, между 2000-та и 2006-та година в Южна Италия са били усвоени близо 50 милиарда евро : “Това са 3% от италианския брутен вътрешен продукт, без обаче да се забелязва особен ефект. Според Патини, тук не става дума само за проекти, които не са показали резултати, а за нещо по-лошо. Никой не може да каже точно, къде и за какво са отишли парите, след като в Южна Италия не се забелязва никакъв ясен икономически ефект от огромните финансови вложения. Според експерта, не е случайност това, че става дума тъкмо за Сицилия и Кампания - там, където мафията и Камората са най-силни и добре организирани.”
Злоупотребите в три от старите страни-членки са част от организираната престъпност
Италия, както Франция и Гърция показват много висок процент на финансови злоупотреби с европейските средства. С оглед на гигантските размери на паричните средства, които потъват нейде - според експерта Патини - не става дума за единични злоупотреби, а за организирана престъпност, която извлича ползи от европейските финансови помощи. Тази теза споделя и компютърният специалист Франческо Страна от Калабрия: “Част от парите достига до населението, но косвено - чрез организираната престъпност, която плаща на хора, работещи за фирми, които са инфилтрирани от мафията.”
Този проблем е познат и на Брюксел. Затова европейските помощи са обвързани с определени изисквания и условия, които превръщат прозрачността в задължително условие, което обаче често не се спазва от регионалните управи. “Контролът може да бъде затегнат, но тези хора са хитри, те винаги ще успяват да създадат впечатлението, че всичко е било редовно и според изискванията. Така е било досега, така и ще си остане занапред, освен ако проблемът не се хване за корена.”
Липсва държавен контрол
Според Франческо, италианската държава би трябвало като начало да признае, че е загубила контрол над част от своята държавна територия в полза на криминални обединения. При това положение ЕС би трябвало да разпределя сам парите за регионите и сам да контролира на място, какво става със средствата и изпълнението на проектите.
На същото мнение е и Франческо Молаче - говорител на един форум, в който са обединени социални служители от региона на Локри. Според него до ден днешен политическата класа там не разполага с достатъчно морал, за да разпределя парите по обективни критерии. Обществените средствата се раздават от политиците на техните приятелски среди. Регионът Сицилия обеща да подобри контролът и създаде специално бюро, което да разследва измамите. Въпросът е обаче, дали и тези служители се отнасят сериозно към задълженията си.
(Източник: Всеки ден)