2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Увеличеният план-прием и по-малкият брой кандидат-студенти през това лято очаквано оставиха родните ВУЗ-ове с незаети места, които предстои да бъдат попълвани наесен. Традиционно свободните места са в по-непривлекателни специалности, но кандидат-студентите ги ползват като вход към висшите училища, а през следващите години се прехвърлят в други.
От най-голямото висше учебно заведение Софийския университет "Климент Охриднски" съобщиха в понеделник за Mediapool, че свободни места има във Факултетите по начална и предучилищна педагогика, физическия и химическия, за където ще бъде обявено четвърто класиране. Следобед от ВУЗ-а ще обявят условията за приема на четвърто класиране на сайта на университета. Миналата година отново три факултета на Софийския университет обявиха четвърто класиране - Химическият, Физическият и Биологическият факултет за общо 11 специалности.
От Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" вече обявиха, че поради увеличен прием за 2008/2009 учебна година остават незаети места във Филологическия, Химическия, Биологическия и Педагогическия факултети. За специалностите "Българки език и немски език"; "Български език и френски език", "Български език и испански език" приемът ще става с оценка от издържан конкурсен изпит по съответния западен език от друг ВУЗ или с оценка от матура по съответния западен език. За химичните и биологични специалности ще важат и оценки от олимпиади, а има и вариант и за полагане на тестове, чиито дати са 28 август – по биология, и 3 септември – по химия.
В Шуменския университет "Константин Преславски" също се попълват свободни места като за вход ще служат оценки от матури и такива от изпити в други ВУЗ-ове. Специалностите, в които има свободни места, са Английска филология - редовно обучение; Немска филология - редовно и задочно обучение; Приложна лингвистика (Английски език и немски език) - редовно обучение; Теология - редовно и задочно обучение; Математика – редовно обучение; Математика и информатика – редовно обучение; Физика – редовно обучение; Астрономия – редовно обучение; Химия – редовно и задочно обучение; Биология и физика – редовно обучение; Музика - редовно и задочно обучение; Радиолокационна техника и технологии - редовно обучение; Сигналноохранителни системи и технологии - редовно обучение.
И Бургаският свободен университет ще приема с оценки от кандидат-студентски изпити, положени в други университети и с бележки от матури. Крайният срок за приема на документи изтича на 31 август.
Първият зам.-ректор на УНСС доц. Стати Статев обясни пред Меdiapool, че във ВУЗ-а едва ли ще останат незапълнени места след трето класиране или ако има такива, то те ще са единични бройки. В момента записването продължава и то ще приключи на 26 август. До момента от 3 400 места записани студенти има в 3 000. Половината кандидат-студенти, участващи в третото класиране, са потвърдили, че ще се запишат във ВУЗ-а и дори са предоставили дипломите си там, но изчакват последния момент. "Записването тече с пълна сила. В четвъртък са се записали 180 човека, а в петък до обяд близо 60", обясни Статев. По думите му към УНСС имало традиционно голям наплив и дори в години като тази, когато кандидат-студентите са по-малко за едно място се борят по 7-8 души. "Затова и не допуснахме да се приемат хора с оценки от матурите или по дипломи", коментира той.
Тази година за първи път УНСС осъществява приема по професионални направления, а не по-специалности, както досега. След успешното завършване на втората учебна година студентите ще избират в коя професионална специалност искат да се обучават. Статев обясни, че в някои от по-атрактивните направления местата са почти уплътнени. Така например в "Обществени комуникации", където попада специалността "Журналистика", от 75 места има 74 записани. Подобна е ситуацията и в поднаправление "Икономика с чуждоезиково обучение" - английски език, където от 85 класирани, 82 души са се записали.
В Техническия университет вторият етап на класирането беше обявен за окончателен и няма да има процедура за попълване на незаети места. Четвърто класиране обаче ще има във филиала на Техническия университет в Пловдив. Във филиала в Габрово също е обявен прием за попълване на свободни места.
В много от университетите окончателните записвания все още не са готови, но се очаква, че ще се попълват бройки и през септември. За това сигнализира още в началото на кандидат-студентската кампания образователният министър Даниел Вълчев. Тогава той съобщи, че кризата за студенти е налегнала дори традиционно най-търсените и престижни ВУЗ-ове. Ако има незаети места в университетите, могат да се попълват с есенен прием или прием през януари и с промяна на учебния план, коментира още министър Вълчев. /Медиапул