2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Като най-важна задача в работата си Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) се заема с премахването на анонимността в интернет. Това обявиха в петък от агенцията, след като се похвалиха, че за няколко дни са установили кой стои зад интернет-страницата “Опасните.нет, която вече не съществува.
Два месеца страницата шокираше с анонимни “разкрития”, засягащи политико-ченгеджийски отношения по висшите етажи на властта. Никой не си признаваше, че е издател на страницата, което засилваше любопитството.
Стилът и съдържанието на текстовете навяваше усещането, че са писани от “добре осведомени” лица, които имат широк достъп до класифицирана информация. Умишлени фактологически “грешки”, видими с просто око, пък създаваха фалшиво усещане за “непрофесионално” писане.
Сайтът привлече любопитството на читателите с безименни публикации, засягащи личния живот на президента Георги Първанов, с текстове, посветени на бизнесмена Алексей Петров, който бе осветен от бившия вътрешен министър Румен Петков като секретен служител на спецслужбите. Много място бе отделено и на зам.-директора на ДАНС Иван Драшков.
В петък от съобщението на ДАНС по повод на вече бившия сайт “Опасните.нет” стана ясно, че агенцията е “готова да участва в обсъждане на премахването на анонимността на интернет-сайтовете на територията на България”. ДАНС обаче не била за налагане на цензура, а за това всеки да носи отговорност за посланията си в публичното пространство.
А обяснението защо изобщо се нищи кой поддържа сайта “Опасните.нет” при условие, че в страната има гарантирана свобода на словото, бе: “заради наличието на класифицирана информация в някои от материалите”.
Службата за национална сигурност, която досега трябваше да е разследвала кой се опита да събори Първа инвестиционна банка, кой накара двеста роми от столичната чистота,да се вдигнат в един ден “на море”, кой пусна слуховете за изтичане на радиация от АЕЦ “Козлодуй”, кой източи ЦСКА, само за дни "успя да разкрие” конспирацията с интернет-изданието, очевидно като първостепенна задача в работата й.
В съобщението на ДАНС обаче не бе посочено пряко кой стои зад “Опасните.нет”. Не бе казано и най-важното – кой е изнасял класифицирана информация от самата ДАНС, но се отбелязва, че “това тепърва ще се уточнява”.
Съгласно закона ДАНС има две функции. Първата е свързана със защита на националните интереси от посегателство на чужди специални и разузнавателни служби, или контраразузнаване. Втората е борба с корупцията по високите етажи на властта. Не е ясно в коя от двете попада разправата със сайта.
В хода на работата си около "опасното" издание служителите на МВР и ДАНС са установили мястото, откъдето били качвани материалите на сайта, както и служител на интернет-изданието frognews, който го е правил.
След разкриването му, въпросният служител е бил "поканен на разговор" в агенцията, както това бе направено със знаковите фигури от българския преход Златомир Иванов – Златко Баретата и Николай Маринов – Малкия Маргин. Този път обаче агенцията не съобщава дали е била “любезна” и дали е черпила по време на раздумката въпросния 22-годишен служител. По време на беседата, която в МВР често е наричана “профилактиране”, служителят си признал всичко.
Системният администратор на frognews бил използвал безжичен интернет на обществени места, като най-често това бил молът на бул. "Александър Стамболийски” в столицата.
Според ДАНС изработената схема за появата на материалите на сайта е била изключително добре подготвена. Самите му издатели са смятали, че няма начин да бъдат разкрити. Сървърът на изданието е бил в САЩ, което, впрочем бе написано в днешни медийни публикации по случая .
В сряда пък на страницата на "Опасните.нет” излезе съобщение, подписано от бизнесменът Младен Мутафчийски, който финансира frognews, и журналистът Огнян Стефанов, който го списва, в което те си "признават", че са отговорни за писанията в сайта. В съобщението те се извиняват на всички засегнати и обидени от материалите, и заявят, че биха компенсирали имуществените щети на потърпевши от публикациите.
Мутафчийски и Стефанов обаче публично чрез сайта си отрекоха каквато и да е връзка с “Опасните”. /Медиапул
Заплашвали шефа на данъчните с респектир...
Прокуратурата с обвинение срещу Станишев