2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Има възможности до 2050 г. 7.5 млн. кв. м от територията на България да бъде покрита със слънчеви панели и така на глава от населението да се пада по квадратен метър фотоволтаици. Това сочат прогнозите на 50-годишен алтернативен сценарий за развитие на българската енергетика, разработен от Международната мрежа за устойчива енергия (INFORSE)и гражданско сдружение "За земята". Документът залага на постепенното спиране на ползването на изкопаеми горива и залагането на четирикратно повишаване на енергийната ефективност в страната и преминаване към производство на електроенергия от възобновяеми източници.
Според екосценария, до 2020 г. страната може да развие вятърна енергия с мощност до 1700 мегавата, а до 2030 - и до 3000 мегавата, ако се включат и генератори, разположени в офшорни зони, заяви Гунар Олесен от INFORSE, представяйки документа в сряда.
Според изследването, голям ефект върху производството на екоенергия ще окаже и засяването на сегашните пустеещи земи в България с култури за производство на биомаса.
Дори и сега енергията от възобновяеми енергийни източници да изглежда скъпа, с течение на годините тя ще се превърне в най-изгодния източник на енергия, посоче Олесен.
Преди да се говори за високите преференциални цени на зелената енергия, трябва да се каже, че основни пречки пред навлизането й в енергийното производство са дългият тригодишен срок за присъединяване на нови обекти, лошото качество на преносната мрежа, в която никой не иска да инвестира, скритите държавни субсидии за класическата енергетика, както и слабостите в регулацията на енергийния пазар, посочи Петко Ковачев, член на мрежата CEE Bankwatch в България и на коалицията "АЕЦ БеленеНЕ".
Според Олесен трябва да се привличат все повече потребители към топлофикационните услуги, защото това е най-евтиното отопление. Възможно е през 2020 г. централното парно да покрива 50 процента от търсенето на топлинна енергия за домакинствата и това ще е увеличение от 45 процента спрямо 2000 г., посочи експертът. По думите му обаче е изключително важно топлофикационните дружества да развиват комбинираното производство на електроенергия и да предлагат на клиентите си справедливи и разбираеми за хората сметки.