2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 602 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 19.11.2008 09:57
Световната финансова криза уплаши българите и те започват да пестят. Много от хората, които са пръскали пари за луксозни храни, услуги и продукти, които не са от първа необходимост, започват да трупат парите си в банки, твърдят икономисти. В момента над 80 процента от българите спестяват пари в банкови депозити, като се очаква борят им да се увеличи, съобщиха икономисти от консултантската компания „Индъстри Уоч”. Едва 12 на сто се престрашават да влагат парите си в пенсионни фондове. Експертите представиха данни за благосъстоянието на българските домакинства през третото тримесечие на годината.
Според данните на икономистите хората с доходи до 500 лв. не успяват да спестят нищо, защото с парите купуват стоки от първа необходимост. Българите с доходи между 500 и 800 лв. кътат малки суми за „черни дни”. Най-пестеливи са хората, които на месец си докарват над 800 лв., като пазят парите за образование на децата си, за покупка на нов дом или за почивка извън България. По данни на компанията богатството на българските домакинства през третото тримесечие на годината е 33,5 млрд. лв. През третото тримесечие доходите на домакинствата у нас са нараснали с 16 процента, но въпреки това ръстът на благосъстоянието е по-малък в сравнение с предходното тримесечие на годината.
Според наблюдението финансовото състояние на хората у нас през третото тримесечие на 2008 г. възлиза на 33,5 млрд. лева. Спрямо периода юли-септември м. г. имането на нашенеца се е увеличило с 16 на сто. През изтеклото тримесечие ръстът на “забогатяването” на българите се е забавил. Към средата на т. г. той е достигал 23% на годишна база. Без задълженията към банки финансовите активи на родните домакинства са на стойност 23,3 милиарда лева.
Хората все повече предпочитат да държат парите си в банки или в брой у дома, заяви Красен Йотов, икономист в “Индъстри Уоч”. В периода юли-септември основната част от спестяванията на българите са били в депозити. Относителният дял на този вид спестявания е около две трети от парите на българите. Увеличили са се и парите, които хората у нас държат в брой. Те са достигнали 23,1%.
В същото време нашенецът бяга като дявол от тамян от рискови инвестиции. Само за последните три месеца рязко са намалели хората, които търсят бързи печалби на фондовата борса. Мнозина от тях навреме са усетили, че могат скоростно да загубят спестяванията си и са продали акциите си. В момента едва около 2,4 на сто от парите на българите се въртят на фондовата борса. Това е известна гаранция, че икономическата криза у нас ще се усети по-леко, отколкото в Западна Европа, смятат от “Индъстри Уоч”.
Според данните на анализаторите средно в ЕС делът на хората, спестяващи в акции, е 7 пъти по-висок отколкото у нас. 10 пъти повече са европейците, които влагат парите си във взаимни фондове и 3 пъти повече са тези, които спестяват под формата на животозастраховки.
В условията на световната икономическа криза българските граждани се притесняват най-вече от това да не загубят работата си. За 46% това е притеснение номер 1, показва изследване на “Витоша рисърч”, направено по поръчка на “Индъстри Уоч”. За 18 на сто най-сериозното притеснение е банките да не увеличат лихвите по кредитите им. Не е голям броят на хората, които треперят дали кризата няма да свали цените на имотите им. Такова притеснение споделят едва 5% от хората у нас.
Също толкова се страхуват да не намалеят приходите им от наеми на недвижимости, а около 4 на сто се тревожат за срива на цените на акциите на фондовата борса, показва социологическото изследване.