2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Хърватското правителство забрани коледните и новогодишните партита в публичния сектор заради глобалната криза, предаде Би Би Си. Държавните фирми и организации също няма да могат да отделят от своите средства пари за коледни подаръци. Забраната последва предложение за замразяване на заплатите в публичния сектор следващата седмица.
Премиерът Иво Санадер каза на сънародниците си, че няма причина да се изпада в паника, но... нещата са сериозни.
“За тази цел ние забраняваме купуването на подаръци за Коледа и Нова година, както и организиране на коледни и новогодишни приеми”, каза Санадер.
Дали и нашето правителство мисли така? До момента няма индикация, че някой ще последва примера на хърватите. Но може би все пак е нужно някои разходи на министри, зам.-министри и редови чиновници по Коледа да се “усмирят”. Защото в края на годината се трошат стотици хиляди левове за междуведомствени подаръчета.
Днес в. “Труд” започва дискусия - редно ли е, когато целият свят “стяга коланите”, в България да се държим така, сякаш кризата не се отнася за нас.
Или пък е твърде прибързано и сме даже наивни да смятаме, че от спестени пари от рекламни офис материали и картички, които ведомствата традиционно си разменят по Коледа, ще има някакъв смисъл?(Телефонът и електронният адрес, където ще приемаме вашите мнения, виж по-долу.)
Проверка на “Труд” установи, че ресторантите за коледните партита, които министрите са запазили за своите чиновници, отдавна вече са уточнени и предплатени.
Печатниците и рекламните агенции вече се задъхват от поръчките на държавните ведомства - парламент, министерства, агенции, комисии и прочие институции на бюджетна издръжка са дали заявки за календари, тефтери, визитници и всякакви офис аксесоари, естествено с фирмените им лога, лепнати отгоре. И нали се сещате - платени с нашите пари!
Защото става дума именно за нас, на които постоянно се казва, че трябва да сме по-пестеливи в харчовете си, понеже нали е криза...
Бюджетът на всяко ведомство за по-горе изброените дребни коледни подаръчета, които обаче се възприемат като задължителни празнични жестове, е между 20 000 и 100 000 лева!!! Всяка година по празниците такива суми хвръкват за календари и тефтери, които обикновено никой не използва. За картичките е ясно - ден-два на библиотеката в офиса и после... в коша! А всяка една (забележете, купена на едро) струва лев, лев и двайсет. С надписването на плика (и неговата стойност) всяка празнична честитка излиза минимум 2 лева, а понякога и отгоре.
При това изхарчваните по Коледа пари, за които говорим, изобщо не включват марковите писалки, запалки, кошници с отлежало вино, кафе, пури и френски сирена, които също традиционно се разменят, само че на по-високо ниво - между самите депутати, министри, шефове на агенции и заместниците им.
Приблизителната сметка показва, че дори да се откажат само от поздравителните картички и да минат на електронни честитки по интернет, държавните институции могат да спестят. И то много! Ако всеки министър праща средно 500 честитки за Коледа - сами сметнете. Това са 1000 лева. 50 ведомства да се откажат дори само от този напразен харчлък и няколко дома за изоставени деца или възрастни хора могат дълго да се радват на топла храна, удобни дрехи и интересни книги.
А картичките - те могат и да са електронни. Едва ли има държавно учреждение, което да не ползва интернет. Хем “важните хора” ще са поздравени, хем всички ще направят по едно добро.
Разбира се, има и друг вариант за благотворителност. Ако някой чиновник особено много държи на Дядо Коледа, еленчета и елха, нарисувани върху хартия, може да изпрати специални картички. От онези на УНИЦЕФ, например. Те също отиват за добра кауза - пълната стойност на честитките е за детския фонд на ООН.
Така че - нека спестим! И да зарадваме ничиите деца и възрастни, които ще са най-потърпевшите от финансовата криза. Общините също могат да помогнат. Да спестят пари, а и да определят точните социални домове, които се нуждаят от жест.
И нека не забравяме - сигурно не е случайно, че в китайския език думата “криза” се изписва със съчетание на 2 йероглифа - “опасност” и “шанс”. И от всички нас, а не само от държавниците, зависи под знака на кое значение ще мине тази Коледа.
Диагностика на семейните взаимоотношения...
Диагностика на семейните взаимоотношения...