2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 1055 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 01.12.2008 23:05
Интерес към поста на Яп де Хоп Схефер, който не може да се кандидатира за нов мандат, имали още двама датчани - премиерът Андреас Фог Расмусен и министърът на отбраната Сорен Гаде, както и бившият британски министър на отбраната Дезмънд Браун.
Страните-членки на Алианса от Източния блок се обединили около кандидатурата на Соломон Паси, пише списанието. Писмо с предложение бившият министър на външните работи Соломон Паси да оглави НАТО било разпратено до посолствата на страните-членки в София, съобщава още "Шпигел".
По-добри според изданието били шансовете на други двама източноевропейци - на бившия полски президент Александър Квашневски и на външния министър на Полша Радослав Шикорски.
"Шпигел" коментира още, че източноевропейците ще разчитат на подкрепата на САЩ за поста на генералния секретар. Изборът ще бъде ясен през април на срещата на НАТО, която ще се проведе в германския град Баден-Баден и френския Страсбург.
Въпреки съобщения в чужди медии, че кандидатурата на Соломон Паси за генерален секретар на НАТО вече е била издигната от България, официална номинация от страна на българското правителство не е направена. Говорителят на Външно министерство Драговест Горанов обясни в понеделник пред Mediapool, че Министерският съвет не е издигал ничия кандидатура, тъй като официалната процедура не е стартирала.
Неофициално в средите на управляващата коалиция се говори, че бившият външен министър и настоящ депутат от НДСВ и председател на външната парламентарна комисия има сериозни амбиции и дори съществувала договорка между тримата коалиционни лидери кандидатурата му да бъде лансирана.
Той има твърда подкрепа не само от НДСВ, но и от премиера Сергей Станишев, когото Паси придружаваше по време на посещението му в САЩ преди два месеца, твърдят негови съпартийци.
Социалисти обаче смятат, че Паси може да се размине с номинацията, тъй като ставали "прекалено много претенциите на страната към важни места", а същевременно "не сме си свършили работата и непрекъснато сме критикувани от страна на Брюксел".
Амбициите на управляващите са съсредоточени в една посока – сегашният български посланик във Франция Ирина Бокова да стане генерален секретар на ЮНЕСКО.
С решение на МС от май тази година в кампанията за лансиране на Бокова се ангажират външният министър Ивайло Калфин и МВнР, а за лобистка и рекламна дейност бюджетът отпуска 100 хил. лв.
Кандидатурите на желаещите да заменят сегашния генерален секретар на Алианса - холандеца Яп де Хоп Схефер - ще бъдат обсъдени по време на среща на външните министри от НАТО идната седмица.
Името на бъдещия шеф на организацията ще бъде обявено публично на юбилейната среща на НАТО в Баден Баден и Страсбург през април 2009 г.
Соломон Паси коментира пред Mediapool , че "в момента се е фокусирал доста сериозно по диалога между София и Брюксел по отношение на спрените европари" и че работата му като председател на външната комисия "изпълва доста плътно времето му". Според него е рано да се говори за нов генерален секретар на НАТО, докато новият американски президент Барак Обама не влезе в Овалния кабинет, което ще стане през януари догодина.
По думите на Паси е "хубава идеята бъдещият секретар да е от новоприетите страни членки", но решението за кандидатурата на България е "изцяло от компетенцията на правителството".
"Смятам, че в момента много по-важно е да си напишем домашното в София, отколкото да спорим с Брюксел колко добре сме го написали", коментира още Паси относно работата му с ЕК, като подчерта, че партията му НДСВ е допринесла много по време на настоящото коалиционно управление за подобряване на работата по еврофондовете.
Германското списание "Шпигел" пише за две силни полски кандидатури за генерален секретар на НАТО – на бившия президент Александър Квашневски и сегашния външен министър на Полша Радослав Шикорски.
Кafene.net цитира полското електронно издание Gazeta.pl, което пък се позовава на "Шпигел", че двама полски политици имат значително повече шансове от Соломон Паси. В статията дори се посочва, че писмото за кандидатурата на Паси вече е било предадено на посланиците на страните членки на НАТО в София.
Според седмичника, интерес към висшия пост в НАТО вече са показали представители на редица западни страни, сред които са двама датчани - премиерът Андерс Фог Расмусен и военният министър Сорен Гаде Йенсен, както и бившият британски военен министър Дезмънд Браун.
Германците не представят своя кандидатура поради предстоящите през есента парламентарни избори в страната.
Смята се, че дори и номинацията на български представител да няма особени шансове за успех, самото й лансиране би било полезно за утвърждаването на страната като фактор в международната политика. Този аргумент обаче към днешна дата доста издиша, като се има предвид сериозният имиджов проблем на България като най-корумпиран член на ЕС, както и на ненадежден съюзник и "Троянски кон" на Русия. /БЛИЦ, Медиапул