2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Производителността в България е по-ниска, отколкото в останалите страни членки на ЕС, спазването на регулаторната рамка е тежко и отнема много време на мениджърите, иновационното и технологичното ниво е изостанало, обучението на кадрите не е приоритет на фирмите.
Това констатира Световната банка в доклад за инвестиционния климат в България, който неотдавна бе представен на правителството, а в петък за пръв бе публично изнесен пред студенти и преподаватели, представители на бизнеса и депутати във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).
Оценката на инвестиционния климат в България е изготвена на базата на анкетите сред мениджърите на 1000 наши фирми в края на 2007 г., на данни на НСИ, доклади на българското правителство, на Световната банка, ЕС, МВФ.
Проучването показва, че в най-общи линии климатът е благоприятен, що се отнася до макроикономическата обстановка, ниските данъци, приемливото трудово законодателство, подобрения достъп до финансиране.
Оттук насетне са неблагоприятните аспекти, сред които прави впечатление ниската производителност на труда, която нарежда страната ни на последно място в Европа.
Регулаторното бреме е тежко и често непредсказуемо, което Световната банка отчита като един от най-негативните фактори за ограничаване на инвестиционната активност. Почти седем от всеки десет мениджъри посочват, че разпоредбите се прилагат хаотично. Средният старши мениджър на фирма е пресметнал, че изразходва около 17% от времето си за справяне с изисквания, наложени от правителственото регулиране.
Тежката и непредсказуема регулаторна среда намалява производителността на фирмите и може да насърчи неформалните отношения и корупцията сред фирмите, правят извод експертите на Световната банка. Близо половината от мениджърите посочват корупцията, а около 40% посочват конкуренцията със сивия сектор като сериозни проблеми пред дейността на своето дружество.
Според доклада на Световната банка инвестициите в иновации и технологично развитие са малко. Като следствие от това производството в България е в нискотехнологичните сектори, съответно и износът е на такива стоки.
Нивото на квалификация на служителите също буди безпокойство. Едва 37% от фирмите имат програми за обучение на хората си, сочи проучването на банката.
Експертите й считат, че инвестиционният климат в България може да се подобри, ако правителството намали още регулаторното бреме, ако се усъвършенстват системите за качество и стандартите за ускоряване на технологичния напредък, ако се повишава производителността на труда, ако се насърчават иновациите и се вдига квалификацията на работещите.