2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Което не може да се купи с пари, се купува с много пари. Тази народна сентенция и до ден-днешен е актуална сред големите бизнесмени.
Точно такъв е и военният министър Николай Цонев. Преди седем месеца законът го принуди да напусне една от едрите фирми в хлебопроизводството - "Нилана" ООД, където той притежаваше 31%, за да се пробва в управленското поприще. Министърът притежаваше дялове и в още няколко дружества.
Седемте месеца минаха като миг, а социологическите изследвания даваха едни от най-ниските рейтинги за Цонев. Няколко пиар компании също не успяха да умилостивят обществото и армията, че да повярва на новия министър.
Един бизнесмен обаче знае как се купува доверие - с пари. Въпреки световната икономическа и финансова криза, неяснотите около бюджета за 2009 г. и непрекъснатите вопли от страна на МО, че парите за обезщетения не достигат, министър Цонев побърза да раздаде още през октомври така желаното от всеки 13-о възнаграждение. Такова военните бяха получавали за последно през 2000-та година.
Купи си уважението на военните,
но така успя да запали бунт в МВР
Бившият зам. военен министър Соня Янкулова, която в момента заема същия пост в МВР, изнесе истината за недоволството на полицаите. "Протестът се политизира последните два-три дена. Тази тема специално в полицейския форум започна, след като Министерството на отбраната изплати още една заплата, 13-о възнаграждение. И тогава така се получи може би определен дискомфорт у служителите в МВР....", сподели Янкулова пред БНТ в четвъртък. В този форум голяма част от участниците наистина плюеха военните. Възмущаваха се, че те си купували дори кораби за милиони, а им давали и бонуси.
Враждата между военни и полицаи е откак държава съществува. Армията винаги е била с една фуражка пред ченгетата. И в момента средната заплата в МО и ГЩ е най-малко със 100 лева по-висока от тази в МВР. Разликата в командированите на военни и полицаи също е огромна. Бойците в чужбина взимат големи командировъчни, в България получават заплата и половина, а ченгетата в Косово дори не получават осигуровки тук. Там взимат командировъчни, които са по таблицата на МС.
Борбата между тези две силови министерства най-вероятно ще продължи още дълги години. Но вместо министърът на МВР Михаил Миков да се оправдава, че няма пари в бюджета, да вземе да се поучи от колегата си Цонев.
На 22 октомври военният министър заяви, че министерството
трескаво търси 40 млн. лева,
за да може да обезщети съкратените през пролетта и лятото хора от армията. До този момент били изплатени едва 38 млн. лв. за обезщетения на съкратени служители. Цонев тогава поясни, че тези пари са поискани от Министерството на финансите, от бюджетния излишък. Част от сумата била изплатена от вътрешно преразпределение на средствата.
От излишъка за тази година МО получи 20 млн. лева. - специално за обезщетения. Тези средства обаче би трябвало да са осигурени от отпуснатия бюджетен излишък за миналата година. В края на 2007 г. Министерството на отбраната получи общо 110 млн. лева. Тогавашният военен министър Веселин Близнаков обясняваше, че 52 млн. лева от дадените пари ще отидат по договора за закупуване на нови хеликоптери. Тези средства бяха заложени в бюджета на министерството за 2008 г. и след покриването им от излишъка, Близнаков каза, че ще се ползват за компенсации на служителите, които ще бъдат съкратени.
Обезщетенията би трябвало да са за близо 5000 души, 4000 от които са военнослужещи, а останалите - цивилни. Основната идея на съкращенията бе да се отделят ресурси за увеличаване на възнагражденията на кадровите военнослужещи.
Съкращенията бяха заявени още в началото на годината от Близнаков. Официално бе обявено, че ще бъдат освободени 8000 военнослужещи, като
реалната цифра е около 3000 души,
тъй като останалите са незаети щатни бройки. Много военнослужещи отказаха да преподпишат нови договори, тъй като им се предлагаше да продължат службата си в други градове. На тях също се полагат обезщетения.
При последните структурни реформи, обявени от сегашния министър Николай Цонев, при която бяха закрити три от изпълнителните агенции във ведомството, бяха съкратени около 280 души - 13.4% от администрацията. Там също бяха освободени сериозни средства.
Така от сметките излиза, че министър Цонев успя да си купи уважението именно от излишъка за тази година. Нещо, което колегата му Миков не успя. МВР също разполага с голямо количество ненужни имоти, които са с отпаднала необходимост. При добър мениджмънт полицията също може да си набавя допълнителни средства, които да бъдат използвани за стимулиране на служителите или за ремонт на остарялата материална база.
Не трябва да се разбира, че е необходимо да се намалят заплатите на военните и да се вдигнат тези на полицаите. Просто трябва да се обърне повече внимание на тези, които отговарят за сигурността на хората тук - в страната. Тъй като "генерирането на сигурност" от страна на българските военни в Ирак и Афганистан не се усеща, когато видиш разбитата си входна врата или установиш, че ти е откраднат телефона в автобуса.
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3199§ionid=5&id=0000902
OТМЪЩЕНИЕТО НА БОЙКО БОРИСОВ
Отпадането на класовете от заплатата