2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
"Защо да обявим кризисно положение? Откъде накъде държавата трябва да поема разходите на топлофикациите и други предприятия, които си имат сключени търговски договори с доставчиците?" Това отговори министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров на въпрос на "Дневник" защо правителството не прилага Закона за управление при кризи.
Разпоредбата описва задълженията на държавните органи в състояние на криза и че "разходите, извършени от допълнително привлечени сили и средства", се поемат от държавния бюджет. След това средствата се възстановяват от "причинителя на вредите" по реда на гражданските закони.
Правителството може да обяви кризисно положение по предложение на Съвета по сигурността към кабинета. Съветът обаче не е заседавал за спрените доставки на природен газ.
"Ситуацията може да се овладее в рамките на Закона за енергетиката, не се налага да се обяви национално кризисно положение", каза Петър Димитров. Той призна, че ако това стане, бюджетът трябва да покрие загубите на компаниите. "Въпросът е дали бюджетът може да си го позволи", коментира министърът. Пред "Дарик радио" вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин пък нарече идеята абсолютно безнадеждна схема от правна гледна точка.
Олимпи Кътев (НДСВ) каза, че е "въпрос на целесъобразност" дали да се обяви криза. Политици от БСП също заявиха, че не може да се товари бюджетът с тези разходи. Вместо това левицата подготвяла декларация, в която отново се поставя въпросът за компенсации и обезщетения, които фирмите да търсят от доставчиците си. Юристи коментираха през последните дни, че договорите на компаниите с доставчиците почти не дават възможност за неустойки в сегашната ситуация, която се определя като форсмажорна.
Представителите на опозицията директно обвиниха правителството, че не изпълнява законовите текстове. Йордан Бакалов (ОДС) коментира, че на съвета при президента е поставил този въпрос, който бил посрещнат с мълчание от управляващите. Правителството няма дори антикризисен план, както изискват европейските директиви - на кои производства да се подава газ и кои да бъдат буферни, коментира депутатът. Колегата му от ДСБ Евгени Чачев допълни, че Съветът по сигурност към премиера трябва да работи постоянно в такава ситуация.
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=612459
Обама обяви официално края на военната м...
Филмовото студио MGM официално обяви фал...