2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Премиерът Сергей Станишев спешно заминава в сряда за Москва заради газовата криза, съобщиха от правителствената информационна служба. Уговорката за внезапната визита е направена след разговор по телефона на Станишев с руския му колега Владимир Путин.
Информацията първо бе съобщена от пресслужбата на руското правителство, според която разговорът между двамата е бил по инициатива на руската страна и че другият поканен в Москва премиер е този на Словакия, другата най-засегната от газовата криза страна след България.
Путин е информирал Станишев за частичното възобновяване на транзита на руски газ от страна на Русия. “За съжаление, природният газ не преминава в газотранспортната система на Украйна”, отбеляза руският премиер и добави, че “тя не работи”. Той изрази мнение, че е необходимо по-активно да се работи с украинската страна за доставки на руски газ през Украйна за потребителите, предаде ИТАР-ТАСС.
Няма информация от МС какви въпроси и искания ще постави Станишев на Путин.
Премиерът ще бъде придружен от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров и заместничката му Галина Тошева, както и от външнополитическия си съветник Боян Чуков.
Визитата става на деветия ден от пълното прекратяване на газа за България, която е почти 100 процента зависима от единствения си руски доставчик и може да получава суровината само по една транзитна тръба през Украйна.
През последните дни и Станишев, и съпартийците му определиха Русия и Украйна като ненадеждни партньори в енергийните доставки и изразиха намерения страната да търси компенсации за претърпените щети, но не конкретизираха как.
Другото намерение е да се иска директен договор за доставки с "Газпром" и отпадане на съществуващите три посреднически фирми, наложени, според енергийния министър, от руския държавен монополист.
Сега никой не знае на каква цена се продава газа от "Газпром" на посредниците, заяви Станишев пред репортери във вторник.
Преди да бъде съобщено за внезапната му визита в Москва той заяви, че България ще постави въпроса за договаряне с "Газпром" без посредници, за да може при възникване на проблеми да можем да предявяваме претенции директно към тях.
ДСБ: Не можем да искаме компенсации за спрения газ
Българската страна не може да иска компенсации за спрения газ в рамките на договорените 1.4 млрд. куб. м., защото през 2006 г. правителството се е съгласило да отпадне частта от действащия от 1998 г. договор, уреждаща въпросите за щетите,
причинени от "Газпром", заяви във вторник пред журналисти лидерът на ДСБ Иван Костов.
Не са верни твърденията на премиера Станишев и външния министър Ивайло Калфин, че договорите за доставка на газ със сегашните три фирми са сключени от правителството на ОДС, заяви бившият министър-председател. Той припомни, че през 1998 г. е сключен договор с фирмата "Топенерджи", която сега не е доставчик.
Костов заяви, че по време на неговото управление от 1997 г. до 2001 г. са изградени 260 км тръбопроводи към Турция и Гърция, многобройни компресорни станции и близо 500 километра оптична магистрала. За този период преносът на газ е увеличен почти два пъти, което е позволило България да получава 1 млрд. куб. м. газ от Русия безплатно.
При правителството на ОДС България е подписала Рамковото споразумение на ЕС за проучване на възможностите за пренос на нефт и природен газ от Каспийския регион и се е присъединила към програмата "Иногейт" за междудържавен транспорт на нефт и газ за Европа, се посочва още в изявлението на ДСБ, представено от Иван Костов.
ДСБ смятат, че настоящото правителство чрез проекта "Южен поток" саботира проекта "Набуко", който е част от програмата "Иногейт" и не е направило нищо за осигуряване на различни източници на доставка на газ.
Аталай: Има клауза за неустойки
Шефът на парламентарната енергийна комисия Рамадан Аталай (ДПС) обаче каза пред журналисти, че съществува клауза за неустойки в договора от 2006 г., подписан между "Булгаргаз“ и доставчиците.
Според него репортерите не са разбрали правилно изявлението на ДСБ, в което са имали предвид клаузите, засягащи преференциалните цени на доставките.
Във връзка с член 12 от новия договор от края на 2006 г. българските стопански субекти имат правно основание да потърсят компенсации за загубите и щетите и могат да направят това чрез български съд, каза Аталай.
Договорът с "Газпром" е секретен и няма как да се потвърди дали и какви клаузи за претърпени щети има. "Архитектът" на споразумението Румен Овчаров отсъства от страната и по време на безпрецедентната за страната газова криза той не се появи в парламента. Според публикации в медиите Овчаров е в Бразилия и събира тен на плажа Копа Кабана.
Депутатът от левицата Петър Кънев каза пред журналисти, че правителството не сключва търговски договори. Компетентни да отговорят на въпроси, засягащи промени в договора с "Газпром", са ръководителите на дружеството "Булгаргаз".
Не може да се търсят компенсации и оценки на щетите преди нормализирането на газоподаването, заявиха от БСП и подчертаха, че все още основен приоритет е нормализирането на доставките.
Загубите са 101 млн. лв. според правителството
Общо 101 млн. лв. са загубите, които наблюдаваме при 368 фирми, каза след заседанието на ИБ на БСП премиерът Станишев. Според данни на КРИБ, изнесени миналата седмица, бизнесът понася щети от 500 млн. лв. дневно.
Страната ни все още разполага с достатъчно ресурс, за да осигурява 49 % от потреблението към 4 януари, а МС подготвя създаването на междуведомствена група за оценяване на икономическите щети, информира още Станишев.
Той повтори, че България не е в енергийна криза, защото продължава да изнася ток.
Станишев освен това смята, че и "Южен поток“, и смятаният за негова алтернатива "Набуко", който заобикаля Русия, са варианти за диферсификация на газовите доставки, и са еднакво важни за страната.
"Набуко“ е различен източник, а "Южен поток“ е различен маршрут, който би направил България по-малко зависима от конфликта, каза Станишев.
Той отбеляза, че за "Набуко" няма достатъчно осигурени количества газ.
По думите му "Газпром“ винаги е държал на реномето си за надежден доставчик, заради съмненията, че е използвана за политически натиск. Докато България не е получавала газ, Беларуското направление и "Син поток“, който снабдява Турция, са работили с максималния си обем, за да компенсират отчасти другите потребители, поясни той.
Станишев информира още, че "Газпром“ губи 120 млн. долара на ден от конфликта с Украйна.
Примерът изтъкна, че България има подписан протокол с Азербайджан за доставка на 1 млрд. куб. м. газ годишно, меморандум с Туркменистан за 2 млрд. куб. м., подготвен е и подобен меморандум с Египет за 1 млрд. куб. м. газ годишно.
И трите документа обаче са само принципни споразумения, на чиято база "Булгаргаз" и съответните компании от другите страни трябва да обсъдят възможностите за осигуряване на подобни доставки. Няма документ, в който да е фиксирано, че посочените количества ще бъдат осигурени.
Кога се прави Окупация (а и всичко друго...
На падаща Луна не се започва нищо ново, ...