2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
В специално обръщение по държавните медии в четвъртък вечерта патриарх Максим изрази възмущението на Светия синод от решението на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, с което на българската държава се дава тримесечен срок, за да реши споровете за имоти, които води срещу нея бившият алтернативен синод на Инокентий.
Представители на алтернативния синод, избран в началото на деветдесетте години, когато свещенослужители и църковни дейци оспориха легитимността на патриарх Максим като сложен начело на Българската православна църква от комунистическата власт, подадоха жалба до съда в Страсбург. В нея жалбоподателите се оплакват от намесата на държавата във вътрешноцърковния спор, налагането със сила на Максим за патриарх и обявяването със закон от 2002 г., че БПЦ начело с Максим няма нужда от регистрация, която е задължителна за останалите вероизповедания. С тази законова поправка синодът на Инокентий не бе допуснат до регистрация, а църковните служители, подкрепящи алтернативното ръководство – уволнени и изхвърлени с помощта на прокуратурата от църквите и манастирите, където те служеха.
Според решението на съда в Страсбург, ако България не се споразумее с хората на бившия алтернативен синод, съдът запазва правото си да се намеси. От страна на алтернативния синод имат претенции за над сто църковни имота. ЕСПЧ е преценил, че с насилственото премахване на синода на Инокентий държавата е ограничила правата за свободно вероизповедание.
Патриарх Максим изрази категорично несъгласие с "несправедливите, едностранни, пристрастни мотиви на решението, без да бъдат зачетени каноническите и юридическите аргументи, представени от църквата и правителството".
БПЦ смята, че не може да се сключва споразумение, както препоръчва съдът, по канонични въпроси, засягащи единството на църквата, за които да се налагат евентуални обезщетения в последваща съдебна процедура.
В обръщението си Максим каза още, че решението на магистратите в Страсбург може да се разглежда като намеса в делата на самоуправляващата се българска църква.
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=148210&srcpos=9