2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Бившата шефка на млечната компания “Санлу“ Тян Вънху. |
Трима души получиха смъртни присъди, а други двама – доживотни, заради скандала със заразеното с меламин мляко, който разтърси Китай миналата година, предадоха световните агенции. През септември 2008 г. шест бебета починаха, а други 300 хил. се разболяха в различна степен заради използваните субстанции с меламин в производството на сухо мляко.
На смърт бяха осъдени Чжан Юцзюн, Дженг Джинпинг и Джао Жюнзие.
Първият бе обвинен за това, че е управлявал нелегална фабрика в източнокитайската провинция Шандонг, в която са произведени 600 тона от фалшивия “протеин на прах“, който всъщност бил съставен основно от химическото вещество меламин, използвано за направата на лепила и пластмаси. Прахът бил добавян към суровото мляко, за да може то да покаже по-високо съдържание на протеини.
Другите двама получиха най-тежката присъда заради производството и продажбата на токсичните продукти на млекопреработвателите.
Доживотна присъда бе дадена на Чжан Юнжан, който е дистрибутирал прахообразния протеин на Юцзюн.
Престъпна мрежа
Във връзка с делото за токсичното мляко бяха предявени обвинения на редица чиновници и бизнесмени и раздадени 21 присъди, предаде ББС.
Фигурата, предизвикала най-голям медиен интерес, се оказа бившата шефка на млечната компания “Санлу“ Тян Вънху. Фирмата е най-големият производител на мляко на прах в Китай.
Когато избухна скандалът със заразеното с меламин мляко, стана ясно, че в “Санлу“ са знаели, че продават токсична суровина, но въпреки това са позволили около 900 т от продукцията да напусне фабриката. Експедицията фактически е спряла, след като партньор на компанията от Нова Зеландия алармира за проблема.
Вънху се призна за виновна в обвиненията за производство и продажба на заразения продукт и съдът й даде доживотна присъда и я осъди да плати глобя от 20 млн. юана ( 2.9 млн. долара). Самата фирма “Санлу“ трябва да плати санкция от 50 млн. юана (7.3 млн. долара), въпреки че междувременно дружеството обяви банкрут.
Други трима представители на “Санлу“ бяха осъдени на между 5 и 15 години затвор.
CNN направи паралел между Великата чума ...
Не се наситиха на власт Либералите - гло...