2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
За разнообразяването на доставките на природен газ за България са необходими около 900 млн. евро, които не са заложени в бюджета и затова те ще бъдат търсени от европейските партньори. Това каза в неделя в Русе премиерът Сергей Станишев в коментар за предстоящата в понеделник среща на равнище министър-председатели на страните участнички в проекта "Набуко" в Будапеща, съобщи електронното издание Mediapool.
Когато избухна газовата криза между Украйна и Русия и доставките на газ за Европа бяха спрени, България се оказа най-потърпевшата държава, защото изцяло зависи от руски газ, пристигащ от едно единствено направление. Страната не можеше да получи дори аварийно захранване поради липсата на връзки с южните ни съседи.
Според Станишев за крайно необходимата цялостна модернизация на газохранилището в Чирен са нужни около 250 млн. евро. За изграждането на връзка за пренос на газ между България и Гърция са нужни други 25 млн. евро. Възможно
е също изграждане на връзка към алтернативен източник на по-сериозни доставки от Гърция, както и връзка между газовите системи на България и на Румъния, отбеляза още премиерът.
На предстоящата утре среща в Будапеща той ще проведе разговори с премиерите на Чехия, Унгария и Турция. Предстои и среща с президента на Азербайджан за доставки на газ от азиатската държава.
Премиерът добави, че газовата криза е показала възможностите на проекта "Набуко" като алтернатива на "Южния поток" в нова светлина и с нова политическа тежест.
Станишев оправда спорното решение на парламента за отварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" с думите, че се запазва голяма несигурност в отношенията между Украйна и Русия, независимо от подписаното между тях споразумение. Според него тази несигурност е довела до решението на парламента.
Трябва обаче да бъдем изключително внимателни и много точни в нашия анализ по отношение отварянето на блоковете в АЕЦ "Козлодуй", защото вече и от Европейската комисия акцентират върху това, че газовата криза е приключила, обясни още той.
Премиерът изрази скептичността си за успеха на акцията "отваряне на спрени блокове" с думите, че "трябва внимателно да формулираме аргументите си - по много предпазлив и умен начин, защото не бива да се оставя впечатлението, че действаме напук, че сега е дошъл моментът да пуснем реакторите". Той напомни, че имаме конкретни условия по присъединителния договор, едно от които е спирането на малките реактори на атомната ни централа в срокове, с които сме се съгласили и сме изпълнили.