Блогрол
1. Александър Божков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Постинг
02.02.2009 13:44 -
Новият “блекбери” елит на Вашингтон
В един град, който е обсебен от символи на общественото положение и достъпа до властта, най-голяма привилегия в момента е да имаш имейла на президента Барак Обама, гарантиращ ти достъп до “най-строго охранявания” Блекбери в света. Защото само онези, които имат честта да знаят този имейл, могат да се считат за част от “вътрешния кръг” на Обама. След кубинската криза от 1962 г. Белият дом и Кремъл се споразумяха да открият между двете столици на властта “гореща линия” - чрез прословутия червен телефон. Съвременната версия на “червения телефон” е едно малко сребристо електронно устройство, закрепено за колана на Обама. В момента няма по-голяма чест от това да си част от списъка с имейл адреси, които имат достъп до електронната пощенска кутия на Обама.
“Най-после се съгласих да огранича максимално броя на хората, които могат да ми пращат имейл”, разказа Обама пред годишната тържествена вечеря в Alfalfa Club, където се събира вашингтонският елит. “Какво е екслузивно? Нека всеки да погледне човека, седящ вляво от вас. А сега погледнете човека, седящ вдясно от вас. Каква е разликата? Че никой няма моя личен имейл адрес”.
Говорителят на Камарата на представителите Нанси Пелози може и да е най-овластената жена в Америка, но нейните имейли не стигат до Обама. Същото се отнася за президентите на компаниите от индекса Форчън 500, наредили се с протегната ръка за държавни помощи в очакване да получат своя дял от стабилизационния икономически пакет от 819 млрд. долара, подписан от президентът Обама. Десетилетия наред да откриеш имената на хората, които се ползват с благоволението на Белия дом и на тези, които остават извън този елит бе цяло изкуство, което включваше ровене в списъците с поканените за официални приеми или с имената с гостите в президентската резиденция в Кемп Дейвид. По времето на Бил Клинтън особено показателна бе специалната покана за гостуване с преспиване в спалнята на Линкълн. Днес времената са други и всичко зависи от това дали имаш, или нямаш президентския имейл. Макар че независими разследвания на “Ню Йорк таймс” и “Вашингтон пост”, с цел да се доберат до тайнствените списъци, не дадоха никакъв резултат. Така и остава тайна кой засега е в този “ексклузивен списък”.
Силата на логиката би могла малко да ни помогне. Нека се опитаме да анализираме: Мишел Обама със сигурност е вътре. Както и вицепрезидентът Джо Байдън. Няма как шефът на канцеларията Рам Емануел да няма достъп до секретния “блекбери”. Логично е също така с имейла да разполагат топ-съветниците на президента, както и членовете на тесния чикагски кръг от приятели на Обама. Извън този “логичен елит” нищо не се знае със сигурност. Топ-съветникът на президента по външната политика по време на предизборната кампания Антъни Лейк вече “не разполага с ухото или палеца на президента”, както се изрази един вашингтонски шегаджия. Самият Лейк бе лаконичен, когато темата бе повдигната от репортер: “Не. Бях. Вече не съм”. Той обаче едва ли може да се чувства пренебрегнат, тъй като дори голяма част от министрите в кабинета на Обама нямат тази чест. В списъка дори не е министърът на отбраната Робърт Гейтс, но както уточни негов сътрудник, двамата и без друго се срещат и разговарят почти всеки ден. Така че не се налага да комуникират с имейли. Строго секретният и контролиран списък с имейли не се дължи само на загрижеността президента да се предпази от спам-съобщения. Специален екип от ЦРУ е ангажиран с това да защитава президента от кибернападения. Най-големият кошмар в сценария на този екип е президентският имейл да попадне в ръцете на вражески разузнавателни служби. За да се елиминира този риск напълно, имейлът на Обама ще се променя периодично, а системата за сигурност не позволява електронните му писма да бъдат препращани на друг адрес или да съдържат прикрепени документи. (БГНЕС)
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари