Блогрол
1. Александър Божков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Постинг
02.02.2009 09:37 -
Товарните превози са намалели с 40 на сто за месец
Петкан ИЛИЕВ*
Споровете дали българската икономика е в криза или това й предстои вече започнаха да заглъхват, защото през изминалия месец единственото, с което се занимаваха анализатори, експерти и управляващи бе да се преброяват загуби от икономическа, от газова, от протестна и пр. кризи. Един от най-засегнатите сектори е транспортният, и по-специално - железопътният.
Оказа се, че през януари с 40 процента са намалели превозваните с жп транспорт товари, според министъра на транспорта Петър Мутафчиев. Тази тенденция обаче не е само януарска, независимо че транспортният министър се оправда, че "като правителство много неща ни сполетяха - финансова криза, газова криза. Не можем да преодолеем всичко веднага". През миналата година, по предварителни данни, железниците са превозили с една трета товари по-малко в сравнение с 2007 г., когато обемът е бил 4,8 млн. тона. Една от основните причини за подобна негативна картина е голямата зависимост на компанията от един-единствен клиент, какъвто е “Кремиковци” (то не бяха газови, петролни и пр. зависимости за родната икономика). Номиналните превози, свързани с Кремиковци за 2007 г., според управителя на дирекция "Товарни превози" в БДЖ компанията Пенчо Попов, са били 23%. Проблемите в комбината са започнали да се усещат още от началото на 2008 година, като номиналните превози са спаднали до 8% (от общите превози, които се извършват). Същият е и сценарият при приходите - номиналните приходи от 20% за 2007 г. са намалели с 1/3 през 2008 г. Нещо повече, в същото време „Кремиковци" оставя големи задължения към БДЖ. Комбинатът е изплащал на логиста само текущите си задължения за 2008 г. Натрупаният дълг в периода 2005-2008 г., който е в размер на 20 млн. лв., обаче остава неизплатен. Практически обаче БДЖ не може да намери друг клиент с подобни обеми и ритмичност като „Кремиковци" и е естествено това да се отрази на дейността на националния превозвач.
Резултатът от всичко това е, че след като "Товарни превози" в БДЖ не работи с пълен капацитет, най-бързият начин, за да се намалят загубите, е съкращаване на персонала. Разбира се, че зад подобна мярка не стоят само проблемите с „Кремиковци" и това не е единствената причина за предстоящото редуциране на персонала, но съвсем логично е каквото се случва в едната компания, да се отразява и на другата при тази зависимост. Естествено, че както преди в условията на развития социализъм всяко повишаване на цените не беше инфлация, а привеждането им в съответствие с обективните стопански условия, и сега основна причина за предстоящите уволнения ще бъде очакваната „оптимизация на работата". Тази оптимизация ще доведе до това, че около 1070 работещи в БДЖ ще бъдат съкратени до края на тази година, според договорката между синдикатите и ръководството на жп компанията на среща с министъра на транспорта Петър Мутафчиев в края на миналата година. Радостната вест е, че въпреки спада в извършваните превози се правят усилия за създаване на нови работни места в железниците, като според транспортния министър "с предвидените проекти за 2009 г. ще се създадат около 8000 работни места в ремонта на вагони на железния път". Нещо като “кон за кокошка”.
Причините за подобни негитивни перспективи обаче са много по-дълбоки. Като че ли забравихме само за няколко месеца констатациите в доклада на временната парламентарна анкетна комисия за проучване обстоятелствата за трагичния инцидент във влака София-Кардам на 28.02.2008 г. Там се посочва, че като цяло инвестициите в железопътния транспорт са под санитарния минимум. Това се отнася както до железопътната инфраструктура, така и до подвижния състав. Единствената позитивна новина е, че за първи път през 2006 г. се отпускат средства за текуща поддръжка и експлоатация на НК “Железопътна инфраструктура”. Така например анализът на възрастовия състав на пътническия вагонен парк в края на 2006 г. показва, че той е физически и морално остарял. От наличните 1337 вагона 65% от тях са произведени преди повече от 20 години. Тази възраст е пределна за физическата и морална амортизация на пътническите вагони. На практика БДЖ ЕАД не разполага с вагони, които да отговарят на критериите за качество на европейските страни.
В същото време има и друг парадокс. Преди малко повече от 2 години едрият български бизнес се оплака, че БДЖ, главно поради малък брой товарни вагони, спъват търговията и вредят на икономическия растеж преди присъединяването на България към ЕС през януари 2007 г. Тогава председателят на БСК Божидар Данев, след разговори с големите компании, БДЖ и Министерството на транспорта, заяви, че "Нашите компании, включително най-големите металургични и химически заводи в страната, не могат да изнасят своята продукция, но не поради липса на пазари, а поради липса на вагони". Експертните оценки тогава показваха, че най-големите 11 компании в страната, зависещи от жп транспорта, планират да увеличат транспортираните стоки през следващата 2007 г. с близо 25%. Това са предимно метали, скрап, химикали, въглища, дървен материал, които най-ефективно могат да бъдат превозвани чрез железниците. Но според БДЖ, компанията разполага само със 7083 товарни вагона, като се изчислява, че актуалните нужди изискват през следващата година 8550 вагона и 15 допълнителни локомотива при този 25%-ен ръст.
Веднага възниква логичният въпрос, ами ако кризата отмине и българската икономика започне да расте, готова ли е жп компанията да подкрепи подобен ръст или отново ще има подобни вопли от страна на бизнеса.
Договорените 94 млн. лв. от бюджет`2009 ще гарантират определена стабилност в железницата, според транспортния министър Петър Мутафчиев, но само за качествено обновяване на пътническия вагонен парк, гарантиране на безопасен превоз и подобряване комфорта на пътуване общо необходимите инвестиции за периода 2009-2013 г. са 797 млн. евро. Като в същото време констатациите са, че конструкцията на 70% от наличния вагонен парк е морално и физически остаряла и не предполага инвестирането на сериозни средства за модернизация.
В действителност според експертите на жп компанията за обновяване на 60 % от състава на вагони и локомотиви са необходими над 1 млрд. лева. Около 1,2 млрд. лв. трябва да бъдат осигурени заедно с допълнителното финансиране.
В крайна сметка жп транспортът е стратегически сектор, както от гледна точка на ценови параметри на превоза, екологични норми и пр. предимства, и е време да се погледне стратегически. Защото по време на криза инвестициите са два пъти по-нужни на сектора, за да излезе иновиран от нея. В противен случай кризата в отрасъла ще е перманентно явление.
___________________________________________________________________________________
*Петкан Илиев е експерт в областите: икономика на публичния сектор, антимонополната политика и защита на конкуренцията, трудова емиграция, скрита икономика, контрабанда и корупция.
З вършил е УНСС – специалност “Макроикономика”. Главен асистент в катедра “Икономикс” на УНСС. Специализира в Полша (1988), Русия (1989), САЩ – Минесота (1992), Украйна - (2000), Франция - (2001) и др.. Чете лекции по “Микроикономика”, “Макроикономика”, “Макроикономически анализи” и “Икономика на публичния сектор” в УНСС и НБУ. Икономически консултант на вестниците “Пари” и “24 часа”. Има над петдесет научни публикации на български, руски и английски език и над сто и петдесет публикации в периодичния печат.
Споровете дали българската икономика е в криза или това й предстои вече започнаха да заглъхват, защото през изминалия месец единственото, с което се занимаваха анализатори, експерти и управляващи бе да се преброяват загуби от икономическа, от газова, от протестна и пр. кризи. Един от най-засегнатите сектори е транспортният, и по-специално - железопътният.
Оказа се, че през януари с 40 процента са намалели превозваните с жп транспорт товари, според министъра на транспорта Петър Мутафчиев. Тази тенденция обаче не е само януарска, независимо че транспортният министър се оправда, че "като правителство много неща ни сполетяха - финансова криза, газова криза. Не можем да преодолеем всичко веднага". През миналата година, по предварителни данни, железниците са превозили с една трета товари по-малко в сравнение с 2007 г., когато обемът е бил 4,8 млн. тона. Една от основните причини за подобна негативна картина е голямата зависимост на компанията от един-единствен клиент, какъвто е “Кремиковци” (то не бяха газови, петролни и пр. зависимости за родната икономика). Номиналните превози, свързани с Кремиковци за 2007 г., според управителя на дирекция "Товарни превози" в БДЖ компанията Пенчо Попов, са били 23%. Проблемите в комбината са започнали да се усещат още от началото на 2008 година, като номиналните превози са спаднали до 8% (от общите превози, които се извършват). Същият е и сценарият при приходите - номиналните приходи от 20% за 2007 г. са намалели с 1/3 през 2008 г. Нещо повече, в същото време „Кремиковци" оставя големи задължения към БДЖ. Комбинатът е изплащал на логиста само текущите си задължения за 2008 г. Натрупаният дълг в периода 2005-2008 г., който е в размер на 20 млн. лв., обаче остава неизплатен. Практически обаче БДЖ не може да намери друг клиент с подобни обеми и ритмичност като „Кремиковци" и е естествено това да се отрази на дейността на националния превозвач.
Резултатът от всичко това е, че след като "Товарни превози" в БДЖ не работи с пълен капацитет, най-бързият начин, за да се намалят загубите, е съкращаване на персонала. Разбира се, че зад подобна мярка не стоят само проблемите с „Кремиковци" и това не е единствената причина за предстоящото редуциране на персонала, но съвсем логично е каквото се случва в едната компания, да се отразява и на другата при тази зависимост. Естествено, че както преди в условията на развития социализъм всяко повишаване на цените не беше инфлация, а привеждането им в съответствие с обективните стопански условия, и сега основна причина за предстоящите уволнения ще бъде очакваната „оптимизация на работата". Тази оптимизация ще доведе до това, че около 1070 работещи в БДЖ ще бъдат съкратени до края на тази година, според договорката между синдикатите и ръководството на жп компанията на среща с министъра на транспорта Петър Мутафчиев в края на миналата година. Радостната вест е, че въпреки спада в извършваните превози се правят усилия за създаване на нови работни места в железниците, като според транспортния министър "с предвидените проекти за 2009 г. ще се създадат около 8000 работни места в ремонта на вагони на железния път". Нещо като “кон за кокошка”.
Причините за подобни негитивни перспективи обаче са много по-дълбоки. Като че ли забравихме само за няколко месеца констатациите в доклада на временната парламентарна анкетна комисия за проучване обстоятелствата за трагичния инцидент във влака София-Кардам на 28.02.2008 г. Там се посочва, че като цяло инвестициите в железопътния транспорт са под санитарния минимум. Това се отнася както до железопътната инфраструктура, така и до подвижния състав. Единствената позитивна новина е, че за първи път през 2006 г. се отпускат средства за текуща поддръжка и експлоатация на НК “Железопътна инфраструктура”. Така например анализът на възрастовия състав на пътническия вагонен парк в края на 2006 г. показва, че той е физически и морално остарял. От наличните 1337 вагона 65% от тях са произведени преди повече от 20 години. Тази възраст е пределна за физическата и морална амортизация на пътническите вагони. На практика БДЖ ЕАД не разполага с вагони, които да отговарят на критериите за качество на европейските страни.
В същото време има и друг парадокс. Преди малко повече от 2 години едрият български бизнес се оплака, че БДЖ, главно поради малък брой товарни вагони, спъват търговията и вредят на икономическия растеж преди присъединяването на България към ЕС през януари 2007 г. Тогава председателят на БСК Божидар Данев, след разговори с големите компании, БДЖ и Министерството на транспорта, заяви, че "Нашите компании, включително най-големите металургични и химически заводи в страната, не могат да изнасят своята продукция, но не поради липса на пазари, а поради липса на вагони". Експертните оценки тогава показваха, че най-големите 11 компании в страната, зависещи от жп транспорта, планират да увеличат транспортираните стоки през следващата 2007 г. с близо 25%. Това са предимно метали, скрап, химикали, въглища, дървен материал, които най-ефективно могат да бъдат превозвани чрез железниците. Но според БДЖ, компанията разполага само със 7083 товарни вагона, като се изчислява, че актуалните нужди изискват през следващата година 8550 вагона и 15 допълнителни локомотива при този 25%-ен ръст.
Веднага възниква логичният въпрос, ами ако кризата отмине и българската икономика започне да расте, готова ли е жп компанията да подкрепи подобен ръст или отново ще има подобни вопли от страна на бизнеса.
Договорените 94 млн. лв. от бюджет`2009 ще гарантират определена стабилност в железницата, според транспортния министър Петър Мутафчиев, но само за качествено обновяване на пътническия вагонен парк, гарантиране на безопасен превоз и подобряване комфорта на пътуване общо необходимите инвестиции за периода 2009-2013 г. са 797 млн. евро. Като в същото време констатациите са, че конструкцията на 70% от наличния вагонен парк е морално и физически остаряла и не предполага инвестирането на сериозни средства за модернизация.
В действителност според експертите на жп компанията за обновяване на 60 % от състава на вагони и локомотиви са необходими над 1 млрд. лева. Около 1,2 млрд. лв. трябва да бъдат осигурени заедно с допълнителното финансиране.
В крайна сметка жп транспортът е стратегически сектор, както от гледна точка на ценови параметри на превоза, екологични норми и пр. предимства, и е време да се погледне стратегически. Защото по време на криза инвестициите са два пъти по-нужни на сектора, за да излезе иновиран от нея. В противен случай кризата в отрасъла ще е перманентно явление.
___________________________________________________________________________________
*Петкан Илиев е експерт в областите: икономика на публичния сектор, антимонополната политика и защита на конкуренцията, трудова емиграция, скрита икономика, контрабанда и корупция.
З вършил е УНСС – специалност “Макроикономика”. Главен асистент в катедра “Икономикс” на УНСС. Специализира в Полша (1988), Русия (1989), САЩ – Минесота (1992), Украйна - (2000), Франция - (2001) и др.. Чете лекции по “Микроикономика”, “Макроикономика”, “Макроикономически анализи” и “Икономика на публичния сектор” в УНСС и НБУ. Икономически консултант на вестниците “Пари” и “24 часа”. Има над петдесет научни публикации на български, руски и английски език и над сто и петдесет публикации в периодичния печат.
Първият президент на ЕС ще получава 24 0...
Месец на Народните Будители, Ден 19
Месец на Народните Будители, Ден 20
Месец на Народните Будители, Ден 19
Месец на Народните Будители, Ден 20
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари