2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Списание “Тайм” потърси и намери причинителя на ипотечната криза в САЩ, предшестваща спада на икономиката в глобален мащаб. Според анализатора Дъглас Макинтайър, който използва за изчисленията си няколко финансови модела, виновникът за сегашната рецесия е придобил през 2003 година жилище в град Стоктън, Калифорния, съобщи money.bg.
За целта той е получил ипотечен кредит в размер на 250 хиляди долара без предварително заплащане на част от сумата. След около 3 години и половина, въпросният човек загубил работата си и през 2006 година обявил индивидуален банкрут, според законодателството в САЩ. В деня на просрочването на ипотечното задължение за придобитото от него жилище, цените на съседните имоти са намалели незначително.
Но със следващия човек от този ипотечен пул, които спрял да изплаща кредита си, цените паднали още и така докато отделните случаи не се превърнали в лавина от неплатежоспособност, обхванала целия американски имотен пазар и в последствие цялата глобална икономика.
Основна причина за масовият отказ от плащания всъщност е ипотечната схема разработена от финансистите от Уолстрийт през 2000 година и ориентирана към получателите на заеми с недотам добра кредитна история. Схема, която умело се възползва от ниските лихвени нива в САЩ, но разчиташе на това, че цените на кредитите ще останат на тези нива още дълго време.
Тази ипотечни кредити за хората с по-малки финансови възможности с максимален рейтинг и определени като подчинени или вторични, започнали да се отпускат масово от 2003 година. Тогава за получаването на такъв ипотечен заем не се изисквало нито предварително плащане, нито сведения за доходите, считало се, че дори кредитът да бъде просрочен, при покачващите се цени на имотите в САЩ, банката ще отчете добра печалба.
Всъщност през първите няколко години схемата действала чудесно, завъртайки още един кръг в паричния поток и позволявайки на банките да увеличат обема на търгуваните структурирани финансови инструменти, гарантирани с активи и с отличен рейтинг. Но с повишаването на лихвените нива през 2007 година лавината се отприщи и със спада на цените на жилищата, финансовите институции бяха принудени да започнат да отписват активите си, което даде начало на кредитна криза.