2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Българинът сменя обзавеждането в дома си много рядко, заяви Калин Симеонов, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, пред “Фокус”. Поначало българите не даваме много пари за обзавеждане, не е това голямото перо, от което започваме да режем, заяви той. По думите му 20-25 години ползваме един комплект мебели.
Досега на българския пазар се е търсило много фирмено обзавеждане. „Много фирми, които произвеждаха мебели и се ориентираха към офис мебели, се развиваха досега много успешно. Сега обаче те са първите, които затвориха. Има фирми за офис обзавеждане, които не искаха да поемат друга работа, защото имаха прекалено много, но сега останаха без други клиенти и са най-зле в момента”, каза Симеонов. Причина за това е, че бизнесът свива разходите си. Засега няма фалирали фирми от дървообработването и мебелната промишленост, но сигурно и дотам ще се стигне, посочи председателят на камарата. У нас има регистрирани около 5 000 фирми, които имат за предмет на дейност дървообработване или производство на мебели, но от тях действащи са не повече от 1500.
Сериозен спад отчитат в дървообработващата и мебелната промишленост във връзка с отражението на глобалната криза, допълни Калин Симеонов. Той заяви, че спадът е най-голям в сектора първична преработка на дървесината.
„Мебелните предприятия са малко по-добре, но и при тях започва да има проблеми, включително за големите фирми”, посочи Симеонов, като даде пример, че ако досега по 20 ТИР-а седмично са изпращани за износ от голяма фирма, сега се изпращат два-три и се очаква още по-голям спад. Вътрешният пазар също е много слаб, макар че се работи основно за нето и износът не е повече от 20-25 % от обема, който се произвежда. Продължава единствено търговията на дребно с мебели.
Засега голяма част от заетите в бранша са пускани по една седмица в месеца в неплатен отпуск, за да не бъдат съкращавани. Първите сигнали за намалени поръчки са още от пролетта на миналата година - април, май и юни по-сериозно. /Всеки ден