2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Правителството да наложи 2-годишен мораториум върху лихвите по кредити за хора, които са ипотекирали единственото си жилище, както и върху отнемането на такава собственост като мярка срещу икономическата криза, предлагат строителната и нотариалната камара. Това съобщи Симеон Пешов, председател на строителната камара и изпълнителен директор на „Главболгарстрой”.
Пешов заяви, че тази годна поръчките във високото строителство ще са с 2,5 милиарда лева по-малко от миналата година и предупреди, че и България ще пострада от финансовата и икономическата криза. Затова ръководствата на двете камари трябва да предприемат мерки, които да активизират икономиката и строителството в интерес на обществото, защото публичното строителство ще спаси икономиката.
Това е причината двете камари да предложат на правителството да се наложи мораториум върху лихвите и върху отнемането на ипотекирани жилища, когато са първи или единствени. Мораториумът трябва да продължи поне две години, докато се успокои обстановката в страната, смята Пешов. Той посочи, че такива мораториуми има и в други държави в момента върху кредити, лихви и отнемане на собствеността. Това ще активизира и бизнеса, тъй като сега инвеститорите нямат пари да се разплатят със строителите, а те от своя страна с доставчиците.
Според Пешов на работата пречат и прекалено многобройните изменения на Закона за устройство на територията – 37, и противоречията в него, и предложи двете камари да образуват работна група, която за около година да работи върху генерално нов Закон за устройство на територията. От него обаче трябва да се отдели в отделен закон процесите на строителството, които не засягат урбанистичните и имуществените проблеми. /Всеки ден