2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Той припомни, че турската компания - приемник на фалиралия "Джейлан холдинг", който бе включен в проекта по силата на междуправителственото българо-турско споразумение от 1998 г., е в преговори с две мощни европейски компании за продажба на дела си в "Горна Арда".
По неофициална информация това са австрийската EVN и германската RWE. От EVN още през ноември съобщиха, че са информирали Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) за инвестиционния си интерес. В България компанията притежава електроразпределителните дружество в Пловдив, Стара Загора и Слънчев бряг, “Топлофикация-Пловдив“ и развива проекти за производство на електроенергия от възобновяеми източници. RWE пък има акционерно споразумение с НЕК за участие с 49 на сто в изграждането на АЕЦ “Белене“ и интерес към алтернативни енергийни проекти.
Твърди се обаче, че и други мощни компании не са безразлични към включване хидрокаскадата.
Според запознати МИЕ изчаква да приключат разговорите на “Джейлан“ по продажбата на дела, за да предприеме отново процедура по издаване на концесия за обекта. Сделката обаче може и да не приключи толкова скоро, колкото обяви министърът, тъй като приемникът на "Джейлан" - CCG Insaat Sanayi Yatirim Ve Turizm, искал прекалено висока цена за дела си от 30 на сто в създадената преди години “Хидро-енергийна компания Горна Арда“.
Турският партньор още миналата година предложи първо на НЕК акциите си, какъвто е регламентът за “пръв отказ“, но държавната компания не се съгласи, тъй като според споразумението такава сделка трябвало да стане по номинални цени на акциите.
Не е ясно също така дали продажба на дела на “Джейлан“ в ХЕК Горна Арда ще се отрази по някакъв начин върху воденото от приемника на холдинга арбитражно дело срещу НЕК. Претенциите срещу държавната компания са за 75 млн. евро заради нанесени вреди от нереализирането на проекта.
При рестарт на проекта държавата ще трябва да концесионира изграждането на трите язовира - "Мадан", "Сърница" и "Ардино", и три ВЕЦ-а към тях с обща мощност над 170 МВ.
Докато през 1998 г. проектът се оценяваше на около 200 млн. долара, през миналата година цената му надхвърли 700 млн. долара.
© Идейна дискусия "Социализъм ХХI в...
© Идейна дискусия "Социализъм ХХI в...