2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
На 5 март изтича срокът за набиране на проекти по Оперативната програма “Околна среда” за изграждане на водна инфраструктура в селища с еквивалент жители от 2000 до 10 000, припомниха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
От ведомството допълниха, че междувременно е започнало оценяването на проектите по мярката за строеж на водна инфраструктура в населени места с население над 10 000 еквивалент жители. Подадени бяха 54 проекта за 1.67 млрд. лв., сред които за изграждане на 22 нови пречиствателни станции за отпадни води и за реконструкция на 16 съществуващи такива.
Страната ни има ангажимент до 2010 г. да изгради пречиствателни станции в населените места с над 10 000 еквивалент жители, а до 2014 година – в селищата с жители под тази цифра. Затова и екоминистерството приоритетно е организирало насочването на парите от оперативната програма, планирани за сектор води, да отидат за решаването на тези краткосрочни задачи.
Вече се изпълняват подписаните договори по проекти в областта на водите, одобрени за финансиране по Оперативната програма „Околна среда”. На някои места вече започна строителството на водна инфраструктура, в много други общини е подготвено стартирането на строителството. В МОСВ продължават да постъпват заявки за авансови плащания. До момента одобрените са за 11 млн. лева, съобщават от ведомството.
За подобряване на управлението на водния сектор МОСВ и и регионалното министерство подготвят промени в законите за водите, за регионалното развитие и за концесиите, за да се реши спешно въпросът със собствеността във ВиК-сектора.
Проблемът е от години и беше приоритетен за правителството на Сергей Станишев, но едва на четвъртата година от мандата МРРБ приключи с изготвянето на проект на закон за ВиК-собствеността, но той срещна отпор първо от водните оператори, после от ековедомството.
Общините пък алармираха, че заради неуредената собственост ще имат проблем с усвояването на парите от ЕС за водната инфраструктура.
Преди дни беше получено и писмо от заместник-директора на Генералната дирекция „Регионална политика”, в което на България се препоръчва да ускори решаването на проблема със собствеността върху водоснабдителната и канализационната система.