2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
България си остава транзитна страна за пратки на хероин и кокаин, както и производител на незаконни наркотични вещества, се казва в доклад на Държавния департамент на САЩ за контрола върху наркотиците в света в частта му, посветена на България. На кръстопътя на балканските транзитни пътища България е изложена на незаконен трафик не само на наркотици, но и на хора, на контрабандна стока и на пари, се казва в документа.
Хероинът, разпространяван в Европа, преминава през България от Югозападна Азия, по пътя на северните Балканите. Химическите вещества, използвани за производството на хероин, преминават през България до Турция и до Близкия изток. Марихуана и кокаин също преминават през България. В доклада се отбелязва, че в България се произвежда канабис, главно за вътрешни нужди.
През миналата година българското правителство е започнало значителна реформа на правоохранителните си органи и са заловени пратки с наркотици. Това са част от заключенията, съдържащи се в доклада на Държавния департамент на САЩ за контрола върху наркотиците в света в частта му, посветена на България.
Българското правителство показа готовност да сътрудничи в усилията за борба с трафика на наркотици като работи с американските агенции в тази насока. Правителството протегна ръка и към съседните страни за сътрудничество в борбата с трафика на наркотици и на хора, се посочва в документа, цитиран от БГНЕС.
Втората част на доклада на Държавния департамент е посветена на прането на пари и финансовите престъпления. В нея се посочва, че българското правителство трябва сериозно да затегне режима си срещу прането на пари. В документа се отбелязва и известния напредък на страната през 2008 г. въпреки корупцията и слабото прилагане на законите.
България не е смятана за важен регионален финансов център нито за офшорен финансов център, но е важна с географското си положение, добре развития си финансов сектор на фона на другите балкански страни, сравнително слабия си регулаторен контрол, търпимостта на правителството й към корупцията и недостатъчно строгото прилагане на законите за борба с прането на пари.
Едновременно с това страната е важен транзитен пункт за трафика на наркотици и хора към Западна Европа, което генерира незаконни приходи, които в последствие се перат в България. Проследяването на източниците на незаконни приходи се затруднява от факта, че икономиката на страната работи с предимно с прани в наличност.
Като проблем са посочени измамите с банкомати и кредитни карти. Проблем продължава да е контрабандата, за която се твърди, че се подкрепя от корумпирани български бизнесмени и политици, се казва в документа. Групировки от организираната престъпност навлизат в законния бизнес, а това пречи да се установи произхода на тяхното богатство.
Туризмът и строителството, които са фундаментът на възстановяващата се икономика през последните години, са най-предпочитания начин за пране на пари от организираната престъпност, за която се предполага, че има връзка с политици.
© Министерски пирон в ковчега на капитал...
© Така разнизани и глупави българите са ...