2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Към момента не е констатиран процес на радикализация на мюсюлманската общност у нас и не са засечени тенденции, застрашаващи етническия мир и националната сигурност. Това каза премиерът Сергей Станишев по време на парламентарния контрол в петък в отговор на въпрос на депутата Минчо Христов.
Станишев припомни, че в началото на 90-те години на 20-ти век българските мюсюлмани са станали обект на инвазия от страна на различни религиозни кръгове в ислямския свят, които са осъществявали целенасочена политика за установяване на сфери на влияние сред тях, главно чрез опити за налагане на радикални религиозни постулати и практики, чужди на традиционния ислям у нас.
"Това е процес, който внимателно е следен от държавните институции", отбеляза Станишев.
Премиерът посочи, че сред етническите българи, изповядващи исляма, религиозно просветна дейност развива благотворителната фондация "Вяра", а регистрацията на сдружението "Обединение за ислямско развитие и култура" е прекратена след прокурорска проверка и решение на Окръжния съд в Смолян. Дейност развиват още Съюзът на мюсюлманите в България, както и отделни, силно религиозни лица. Дейността на сдруженията и на лицата е известна на ДАНС и техните прояви и инициативи се наблюдават, заяви Станишев.
По време на парламентарния контрол просветният министър Даниел Вълчев пък отчете, че има тенденция за известно намаляване на броя на учениците, предпочитащи да изучават предмета "Религия" като свободноизбираема подготовка. В момента 3391 ученици, от общо около 820 000 в страната, учат религия ислям, или 0,4 на сто от всички ученици, посочи министър Вълчев. Той увери, че се упражнява строг контрол над дейността в училищата, включително и чрез "мобилни екипи".
Депутатът Яне Янев попита министър Даниел Вълчев дали е запознат със случая с учителката по турски и френски език в село Ковачево, която по думите му "ходи нетрадиционно забулена и е искала от децата да бъдат в часовете с носии, които те не желаят". Вълчев каза, че в бъдеще няма да има такъв случай. Той призова Народното събрание да подкрепи проекта на Закона за училищното образование, в който има ясни разпоредби, че в училище не трябва да се носят религиозни символи по агресивен и натрапчив начин.