2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Коалициите намериха начин да надцакат двойно увеличения праг пред тях за влизане в следващото 41-во Народно събрание, ако той все пак бъде приет. В сряда депутатите от Временната парламентарна комисия за изработване на изборните промени приеха предложението за по-високата 8-процентова бариера пред коалициите. Вчера обаче хаосът с изборните промени стана пълен и след като отхвърлиха всички нововъдения - и за мажоритарен елемент, и за пропорционална листа със задължително посочване на преференции, те се объркаха и не стигнаха до съгласие дали с това отпада и скока в прага пред коалициите. Днес поправителният изпит бе взет. Членовете на комисията прегласуваха решенията си от вчера и се разбраха за 31 мажоритарно избрани кандидати и по-висок праг за коалиции.
Междувременно вълната на недоволство отстъпи място на по-прагматичното търсене на изход сред потърпевшите от скока в прага за коалиции. Така десните откриха начин да надхитрят закона, ако той все пак бъде приет в пленарна зала.
“Много е просто – явяваме се с една регистрация, важи бариерата за партия от 4 % и никакво увеличение не ни хваща. Обмисляли сме този резервен вариант. ВМРО е готова да предложи регистрацията си на колегите”, обясни пред “Всеки ден” депутат от Движение “Напред”. “Проблемът е, че сега трябва да обясняваме на избирателите, че сменяме марката, което ще създаде известни затруднения сред избирателите ни – кой разбрал, кой не разбрал”, допълни народният представител.
По-комплицирана е ситуацията в СДС – ДСБ. “Как точно и под чие име ще се яви на избори дясната ос СДС-ДСБ все още не е изяснено. Дали вдигането на бариерата ще създаде допълнително напрежение между коалиционните партньори”, коментира зам.-председателят на партията Пламен Радонов. “Тук не става въпрос за шапки, а за абревиатури. Смятам, че разговорите, които бяха водени преди избирането на Мартин Димитров с други десни субекти беше в посока укрепване на СДС в перспектива със заявяване под името Съюз на десните сили”, заяви той. Той добави, че това е и решението на Националния съвет на партията. “Дали ще бъде прието от ДСБ- ще видим, не мога да мисля от името на ДСБ”, отговори Радонов на въпрос на “Всеки ден” дали Костов ще се съгласи да отиде на избори под името на СДС.
“Това при всички случаи ще създаде реално затруднение в тази коалиция, тъй като там емоцията е много сериозна и ще бъде трудно да се вземе решение под коя шапка да прееминат. Това е убийствено при тях”, коментира пред “Всеки ден” депутатът от НДСВ Яни Янев. Според него трудно ще бъде и на обединените земеделци. Докато в “Напред” е по-лесно – там тази емоция отсъства. Те можели да минат спокойно под шапката на ВМРО. Използването на регистрациите на една от партиите е напълно възможно и не е забранено на закона. Листата се обръща и представителите на другите политически сили влизат като гражданска квота, обясни народният представител.
Неговата позиция е, че въпросът за вдигане на бариерата за коалиции е основателен, но е некоректно промяна да се прави в последния момент. За стабилността на политическата система и освобождаване от партии-фантоми много по-голямо значение играят имуществено-правните изисквания за депозита за участие на избори. Този принцип се е въвел през 2005 г. Тогава депозитът, който е трябвало да внесат партиите, за да участват на изборите, е била 20 000 лв., за коалиции – 40 000 лв. За предстоящите избори увеличението е много по-голямо – партиите ще трябва да предплатят 50 000 лв., а коалициите – 100 000 лв. Ако не преминат 1 % от гласовете на избирателите, тези пари не им се връщат. През 2001 г. в парламентарните избори са участвали 54 партии, през 2005 г. се явили 22, на евроизборите 2007 г. – 16. “Това е ефективният способ за концентрация на политическия живот”, обясни Яни Янев. /Всеки ден