Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.04.2009 22:15 - Яне Янев получи мястото на ОДС в ЦИК
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 560 Коментари: 0 Гласове:
0



Партията на Яне Янев "Ред, законност и справедливост" се сдоби с представител в Централната избирателна комисия за избор на народни представители за сметка на ОДС, които остават само с един.

Според депутати така БСП и ДПС се отблагодаряват на Янев, чиято партия стана официален вносител на предложението да се повиши изборният праг за коалиции от 4% на 8%.

Проф. Михаил Константинов, който бе номиран от ОДС и впоследствие от РЗС, ще фигурира като член на ЦИК от квотата на РЗС.

Това се разбра във вторник след консултациите, които президентът Георги Първанов проведе с парламентарно представените политически партии за формирането на ЦИК за националните избори. Според мотивите на държавния глава и тройната коалиция, парламентарната група на ОДС е намаляла и затова тя губи един от двамата си представителя в ЦИК за сметка на парламентарната група на РЗС, която бе формирана съвсем наскоро.

"Нашите предложения за членове на ЦИК са две – Михаил Константинов и Елена Маркова. Групата ни бе от 11 души, когато се формираше ЦИК за евроизборите, сега тя пак е толкова. Не виждаме никакви аргументи за намаляване на представителството ни в комисията", коментира пред Mediapool шефът на ПГ на ОДС Йордан Бакалов.

С осигуряването на представителство на Яне Янев в ЦИК, партията му ще може да участва и в районните и секционни избирателни комисии.

"Предложен съм от ОДС и РЗС, но СДС има право само на един член. ЦИК не е партиен орган", коментира лаконично проф. Константинов пред Mediapool коя политическа партия ще представлява в ЦИК.

По същата логика обаче би трябвало в комисията да участва и партията на отцепниците от НДСВ – БНД, която също като РЗС не се е явявала самостоятелно на предишния вот, но има парламентарна група. За това настояваше многократно представителят на ПГ на БНД Борислав Ралчев още когато се приемаха поправките в изборния закон, но тройната коалиция възрази.

Във вторник Ралчев коментира пред Меdiapool, че не му е ясен статута на парламентарната група на Яне Янев. Според него управляващите са обърнали "цялото законодателство с главата надолу".

"Това е висша полицейска комунистическа справедливост", допълни Ралчев. По думите му в основата на всичко стои НДСВ, защото не е "могло да прежали" напускането на депутатите, формирали БНД. "Не могат да ни простят, че в нашата партия няма нито едно ченге", заключи Ралчев.

В същото време е спорна и законодателната регламентация на присъствието на Янев в ЦИК. Той не е участвал самостоятелно и не е влязъл в парламента самостоятелно, а в коалиция ОДС и то не като партия РЗС, а НС БЗНС.

Янев бе изгонен от ОДС миналата есен по обвинения в купуване на гласове. Тогава той стана независим депутат, но впоследствие влезе в тандем с Димитър Абаджиев, който пък, използвайки едновремешните си контакти от СДС и ДСБ, го вкара в "лоното" на британския консерватизъм.

ПГ на РЗС бе формирана преди две седмици с участие на депутати, напуснали СДС заради коалицията му с ДСБ.

От ръководството на БСП казаха пред Mediapool, че се съгласили да дадат място на РЗС в ЦИК, за да може Михаил Константинов да е член на комисията.

Избираме Народно събрание на 5 юли

Президентът Георги Първанов се съобрази с желанието на тройната коалиция и очаквано насрочи парламентарните избори за 5 юли. След консултациите във вторник държавният издаде и указите за състава на Централната избирателна комисия и организацията на вота

Указите ще бъдат обнародвани в извънреден брой на Държавен вестник на 30 април поради късното приемане от НС на измененията на избирателния закон, съобщиха от "Дондуков" 2.

По-рано след консултациите при президента представителите на БСП, ДПС и НДСВ посочиха, че вече има съгласие изборите да се проведат през първата неделя на юли. ОДС също смятат, че 5 юли е оптималната дата.

ДСБ предложиха вотът да е на 28 юни, предвид намалената на 21 дни предизборна кампания. Така, ако кампанията започне веднага след изборите за Европейски парламент, които вече са насрочени за 7 юни, следващият вот може да се реализира в края на юни.

Според президента обаче трябва да се остави една седмица след евроизборите, за да могат да се коментират резултатите от тях и е по-склонен датата да бъде 5 юли, каза Веселин Методиев от ДСБ.

БСП, ДПС и НДСВ посочиха, че вече има съгласие изборите да се проведат през първата неделя на юли. ОДС също смятат, че 5 юли е оптималната дата.

ДСБ предложиха вотът да е на 28 юни, предвид намалената на 21 дни предизборна кампания. Така, ако кампанията започне веднага след изборите за Европейски парламент, които вече са насрочени за 7 юни, следващият вот може да се реализира в края на юни.

Според президента обаче трябва да се остави една седмица след евроизборите, за да могат да се коментират резултатите от тях и е по-склонен датата да бъде 5 юли, каза Веселин Методиев от ДСБ.

Парламентарно представените партии и ГЕРБ предложиха за членове на ЦИК същите лица, които вече участват и в комисията за европейските избори. Изключение направи само "Атака", която замени един от членовете от квотата си. ГЕРБ има право на свой представител в ЦИК съгласно Закона за избор на народни представители, тъй като има представителство в Европейския парламент.

Председателят на ЦИК за парламентарните избори, както и на комисията за евроизборите, ще е юристът Светла Димитрова (БСП), номинирана от БСП, а нейни заместници ще са Александър Петров, Бисер Троянов и Елена Маркова.

"Президентът се надява, че изборите ще бъдат демократични и толерантни при висока избирателна активност на българските граждани", съобщиха още от пресслужбата на президента.




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13904596
Постинги: 10474
Коментари: 5012
Гласове: 37095
Календар
«  Март, 2025  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31