2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Кой някога би си помислил, че Мишел Обама ще се преобрази от потенциален риск за предизборната кампания на Барак Обама в най-новата любимка на Америка и момичето от корицата на списанията, не отстъпваща по популярност на съпруга си?
Първите 100 дни на Мишел Обама в Белия дом в действителност започнаха преди повече от 365 дни в Уисконсин.
Тя предизвика възторга на публиката в Милоуки, като заяви: "За първи път в съзнателния си живот наистина се гордея със своята родина". После обясни, че се гордее с хората, които се интересуват от политика, но не това чуха нейните критици.
Според тях думите й доказват, че мрази Америка. Те я представиха като стереотипната разгневена чернокожа жена.
Телевизия "Фокс нюз" говореше за "терористкия поздрав" с допирането на юмрук в юмрук между нея и съпруга й, когато той си осигури кандидатурата на своята партия.
Списание "Ню йоркър", иронизирайки онези, които й се подиграваха, публикува на корицата си скеч на г-жа Обама с афроприческа и камуфлажни дрехи на екстремист от времето на борбата за граждански права.
Това беше мрачен период в дългите месеци на предизборната кампания, но и поучителен.
Г-жа Обама се поучи от грешката си
И през следващите месеци тя се преобрази - от гръмоотвод в рокзвезда, от корицата на "Ню йоркър" до корицата на "Вог", от скучно модерна в световна модна икона.
Тя е популярна колкото и президентът, може би дори повече. В различните проучвания на общественото мнение тя има рейтинг на одобрението между 60 и 70%.
Практически единственият проблем, който е тема на дебати напоследък, колкото и глупав да изглежда, е дали тя се появява с голи рамене прекалено често и в неуместни случаи.
Не е необичайно първата дама да е по-популярна от президента, но това обикновено се случва на по-късен етап от мандата.
Фактът, че това се случи толкова бързо с г-жа Обама, е много показателен за това как са се променили представите за нея.
"Ако преди година ми бяхте казали, че тя ще се сдобие с такава популярност, щях да ви отговоря: "Няма начин", заява професор Майра Гътин, специалист по първите дами в университета "Райдър" в Лорънсвил, Ню Джързи. "Тя наистина преобърна нещата в своя полза по начин, който никой не очакваше", продължава Гътин.
Може би това се дължи на трите Ф - фемили, фуд, фешън - семейството, храната и модата (по аналогия с класическия германски принцип на трите К - кирхе, кюхен, киндер - църквата, кухнята, децата, отредени за жената домакиня).
Американците възприемат първите си дами най-вече като
съпруги и майки,
така че как би могъл някой да възрази, когато г-жа Обама заяви, че иска да бъде "главнокомандващо мамче" за 10-годишната си дъщеря Малия и 7-годишната Саша?
Тя открито се притесняваше от преместването им в Белия дом. Настаняването им беше върховният й приоритет.
Сега широката публика разбира какво е имала предвид.
Момичетата получиха изискан комплект люлки точно под прозореца на Овалния кабинет на татко. Нови лехи на Южната морава ще им осигуряват изобилие от пресни плодове и зеленчуци. Обещаното им кутре - португалското водно куче на име Бо, пристигна наскоро.
Г-жа Обама се завърна предсрочно от обиколката на съпруга си в Европа, за да си бъде у дома за началото на новата седмица на момичетата в училище.
В очите на мнозина имиджът на гневната чернокожа жена се трансформира в този на щастлива любяща майка.
Вече в Белия дом, г-жа Обама не се застоя вкъщи, а побърза
да се заеме с куп публични мисии,
всички изключително традиционни, подобаващи на първа дама и с нищожна вероятност да смутят обществото.
Тя сновеше от една правителствена агенция до друга, благодареше на често критикуваните държавни служители за тяхната работа и рекламираше предложения от президента пакет от 787 млрд. долара за стимулиране на икономиката.
Тя престъпи и границите на официален Вашингтон - гостува в социален център в съседния квартал, чете книжки на малки деца и сервира ризото с гъби в местна столова за бедни. Тя произнасяше насърчителни слова пред гимназисти и си цапаше ръцете, копаейки в зеленчуковата градина.
В Европа предизвика медийна истерия не толкова с това къде ходи и с кого се среща или какво казва, а с тоалетите, което носеше при срещите си с британския премиер, английската кралица, френския президент и неговата съпруга - бивш моден модел.
Някои от дрехите, които носи, се разпродават веднага щом помощниците й издадат откъде ги е купила. Безброй уебсайтове подлагат на дисекция и анализ стила й. Поне един е публикувал снимки на всички тоалети, която е носила при публични прояви.
В Лондон тя единствената успя да предизвика рядко срещана и широко коментирана публична проява на благоразположение от кралица Елизабет Втора.
На прием за световните лидери, участващи в срещата на върха на Г-20, Нейно величество обгърна с ръка раменете на първата дама. Г-жа Обама върна жеста, с което разпали безконечни дискусии дали е сгафила, докосвайки кралицата.
Прегръдката обаче беше ярък символ за това колко далеч я е отвело преобразяването на Мишел Обама. Докосване от кралицата е нещо, с което малцина са били удостоявани някога.
През март 2009 г. г-жа Обама организира своя собствена среща на върха в Белия дом, с чисто женски състав - от певицата Алиша Кийс и актрисата Фран Дрешър до астронавтката Мей Джеймисън. Задачата, която им бе поставена, бе да служат за вдъхновение за младите хора. Най-вече момичетата.
Целта да им помогне да осъзнаят своя потенциал не беше нещо, за което г-жа Обама говореше по време на предизборната кампания. Насърчителните лекции дойдоха, след като тя осъзна в какъв образец за подражание и извор на вдъхновение се е превърнала за толкова много хора.
"Нищо в житейския ми път не подсказваше, че един ден ще стоя тук като първата афроамериканска първа дама на Съединените американски щати", каза тя пред ученички в Лондон. "И ако искате да знаете причината, поради която сега съм тук - това е образованието", добави тя.
Посланието е простичко и едно и също независимо дали тя говори пред ученички във Вашингтон или в Англия.
Някога тя е била на тяхното място, но е обичала да ходи на училище, харесвало й е да бъде умна, да получава шестици. Работила е усърдно, за да напредне и да докаже на хората, които се съмняват в нея, че грешат. Тя казва на учениците, че могат да постигнат същото.
Лора Буш казва, че й се иска да е осъзнала по-рано силата, която имала като първа дама.
Мишел Обама вече достигна този етап и тя добре знае какво може да постигне.
http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2122971