2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Продажбите са били одобрени въпреки Етичния кодекс на ЕС за износа на оръжие от 1998 г., който налага ограничения върху оръжейните доставки за страни с вътрешнополитически конфликти или с лошо състояние на човешките права и известни с нарушения на международните закони, отбелязва вестникът.
Великобритания е одобрила продажбата на военна техника на стойност 13.6 милиона лири, в това число бронетранспортьори, части за картечници и полуавтоматични пистолети.
Според документи и официални представители на ЕС България е одобрила продажбата на автомати и боеприпаси на стойност 1.75 милиона лири, а Словакия е продала 10 000 противотанкови гранати на стойност 1.1 милион лири.
Невъзможно е да се установи дали всички одобрени продажби са били осъществени, тъй като съответните правителства не обявяват такава информация.
Само Словакия е потвърдила доставката на противотанковите гранати, отбелязва вестникът.
Одобряването на продажбите повдига въпроса дали тези оръжия не са били използвани през последните пет месеца от продължилата 26 години гражданска война в Шри Ланка. Според официални представители на ООН за тези пет месеца са били убити 20 000 цивилни.
Продажбите са били одобрени, докато ЕС призоваваше за мирни преговори в Шри Ланка, заявяваше, че не подкрепя военно решение, и изразяваше безпокойство от съобщенията за нарушения на човешките права след разпадането на споразумението за прекратяване на огъня от 2002 година.
САЩ също са продали на Шри Ланка военно оборудване за милиони лири в периода 2006-2007 година, но прекрати всякаква военна помощ и продажби миналата година, заради притеснения от нарушаване на човешките права.
Британски депутати и евродепутати призоваваха Етичният кодекс на ЕС, който стана правно обвързващ на 8 декември, да бъде подсилен, за да се гарантира последователност и прозрачност в действията на 27-те страни членки на ЕС.
Според кодекса страните членки не трябва да допускат износ, който би предизвикал и удължил въоръжени конфликти. Те не трябва да издават лиценз за износ, ако съществува ясен риск предлаганият износ да бъде използван за вътрешнополитическа репресия.
До 8 декември обаче страните членки бяха тези, които преценяваха сами дали тези критерии важат за дадена продажба на оръжие.
Словакия твърди, че продажбата на противотанкови гранати е била оправдана, защото не е имало оръжейно ембарго на ООН над Шри Ланка, островът е имал право да се отбранява, а Тамилските тигри са били определени от ЕС като терористична организация.
Великобритания навремето оспори позицията на Словакия, но одобри собствени продажби на оръжие от безпокойство, че други страни като Китай биха заели мястото й, пише "Таймс".