2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
След Холандия и Великобритания днес избират своите представители в Европейския парламент и ирландците. Повече от три милиона души имат право да дадат гласа си, за да изпратят в Брюксел 12 евродепутати, от общо 44-римата кандидати.
В навечерието на вота социолози в Ирландия отчетоха подкрепа за проевропеските партии в страната. Най-голям ръст от началото на кампанията отбелязват партията Файн Гаел и лейбъристите, които са сред защитниците на отхвърления от жителите на острова Лисабонски договор.
Управляващите от Фиана Фаил и премиерът Брайън Коуен не се радват на доверието на сънародниците си. Ирландия пострада доста тежко от икономическата криза, която спря бурното развитие на Келтския тигър и остави доста хора на улицата.
Проучванията сочат, че именно кабинетът и министрите в него са виновните за спада на инвестициите и производството на острова. Ирландия е изправена пред най-голямата финансова криза от десетилетия. Ден преди да оповести извънредния кризисен бюджет, който да предпази страната от сгромолясване в кризата, премиерът Брайън Коуен поиска от 20-те си министри да подадат оставки на 21 април, за да направи “ремонт” на кабинета с оглед на по-ефективната работа в условия на кризата. Той обяви, че възнамерява да намали броя на министрите от 20 на 15. Мярката целеше да тушира нарастващите критики, че правителството на Коуен, което пое властта преди 10 месеца, е прекалено раздуто и харчи милиони.
Преди вота министър-председателят защити своето правителство, докато опозицията – Файн Гаел прогнозира революция в ирландската политика. Според опозиционните сили днешният ден е троен изборен тест за Коуен, който се равнява на референдум за правителството му. От опозицията се надяват управляващите да претърпят поражение, което да бъде разтълкувано като оттегляне на доверието в способността на правителството да управлява. Въпреки това Коуен отрича тези тълкувания и мрачните прогнози от социологическите проучвания, като твърди, че изборите отразяват местните и европейски проблеми и няма да имат по-сериозен ефект върху управлението му.
Положителен знак социолозите виждат в спада за партията Либертас, която беше в основата на ирландското НЕ на новата евроконституция. Въпреки предварителните очаквания, евроскептицизмът не успя да надделее и това дава основания за оптимизъм за изхода на предстоящия втори референдум по въпроса с ратифицирането на Лисабонския договор, който трябва да се проведе през есента в Ирландия. Преди точно една година жителите на малката европейска държава фактически спряха процеса по ратифицирането на договора и предизвикаха невиждана институционална криза в ЕС.
Социологическите проучвания сочат загуба на избиратели и за партията на националистите – Шин Фейн.
Освен изборите за ЕП днес в някои райони на страната ще се проведат и частични местни и парламентарни избори. Проучванията не показват съществена разлика в резултатите, а само по-голяма избирателна активност.