2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
В Турция ще бъдат разкрити 123 от общо 262-те секции, в които българите ще могат да дадат гласа си за парламентарните избори. Това съобщи в петък говорителят на ЦИК Бисер Троянов след като комисията одобри техния окончателен списък. За сравнение по време на изборите през 2005 година разкритите секции извън България бяха 344.
Общо в 58 държави българите ще могат да дадат своя вот. След Турция на второ място по най-много избирателни секции е Испания със 17, САЩ - 15, Германия - 10, по 6 са във Франция и Кипър, а 4 са в Канада.
От ЦИК са приели за "нецелесъобразно" разкриването на секции в посолства и консулства в държави с до трима български граждани. Така няма да има секции в Етиопия, Бразилия, Гана, Камбоджа, Виетнам и Судан.
Около местата за гласуване в чужбина избухна и поредния скандал, който съпътства изборната кампания през тази година.
Външно министерство е поискало обяснения от дипломатическите ни мисии в Албания, Кипър и Чикаго за нередности във връзка с организирането на изборния процес за българските граждани там, съобщи зам.-външният министър Милен Керемедчиев за Меdiapool.
Много българи в Албания, Кипър, Германия и от голямата диаспора в Чикаго се оплакаха, че няма да могат да упражнят правото си на глас, защото няма къде. По този повод зам.-външният министър Милен Керемедчиев обясни, че специално германското законодателство не позволява разкриването на изборни секции извън дипломатическите представителства.
Българската мисия е поискала откриването на още пет секции в страната, но местните власти са отказали. Подобна е ситуацията в Гърция, Франция, Канада и Македония.
В същото време български граждани, живеещи в Германия, заявиха, че посолството в Германия не е направило необходимото, за да защити правата им и настояха посланик Иво Петров да даде обяснения, като запазиха правото си да търсят директно информация от германските власти.
Изборни секции в чужбина се откриват в дипломатическите ни представителства или извън тях, но при подадени 100 заявления. По своя преценка посланиците могат да поискат отварянето на секции и при по-малко от 100 заявления.
По време на заседанието си в петък ЦИК е регистрирала още двама наблюдатели от ОССЕ и така те стават общо 19.
ЦИК е предвидила възможността в останалите държави, без граничните на България, наборът от бюлетини да бъде изпратен по електронен път. В Гърция, Македония, Турция, Сърбия, Румъния ще бъдат изпратени оригиналните бюлетини за чужбина с пропорционалните листи на кандидатите.