Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.06.2009 22:10 - Асен Гагаузов и Джевдет Чакъров взели частни заеми от по 100 000 евро
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 869 Коментари: 0 Гласове:
0



Прогнозите, че законът за конфликт на интереси няма да проработи до изборите и настоящата власт на практика ще му се изплъзне, се оправдаха. Комисията по държавна администрация в Народното събрание публикува една седмица преди парламентарните избори декларациите за конфликт на интереси на публичните лица.

В случая не е виновна комисията – тя спази сроковете, заложени в многострадалния закон, приет в края на 2008 г. заради острите критики от Брюксел и замразените еврофондове, но блокиран заради ревизията на множество текстове, прокарана от БСП и ДПС.

В публикуваните вече декларации се описват роднински връзки във властта, ако има такива, участието и получените доходи от участие в бордове, взети заеми и институциите, откъдето те са отпуснати.

На базата на тези декларации в. "24 часа" писа, че действащите министри с най-големи "приятелски" заеми, взети от частни лица, са двама. Регионалният Асен Гагаузов (БСП) е получил от депутата и едър бизнесмен Добромир Гущеров заем от 100 000 евро, за да си купи жилище.

Същата сума "от приятел" – в случая от пловдивския предприемач Венцислав Каймаканов - получил и министърът на екологията доктор Джевдет Чакъров (ДПС), който щял да вложи парите за изграждането на стоматологичен център за съпругата си.

И двамата министри имали схеми за изплащане на заемите си, а Каймаканов обясни, че няма никакви бизнесвръзки между него и екоминистъра, просто били приятели. Д-р Чакъров, далеч преди да бъде министър, бил лекар и лекувал и него, и семейството му.

Заемите на двамата министри не са незаконни, коментира пред Mediapool Татяна Дончева (БСП), която бе най-активна в неотдавнашните поправки на приетия с една година закъснение закон. Тя посочи, че декларирането на заемите е направено според изискванията.

"Това са лични отношения, той има право да вземе заем", каза още Дончева по адрес на съпартиеца си Гагаузов, като подчерта, че "в никакъв случай не може да се твърди", че Гагаузов в качеството си на министър е взел някакво решение в полза на Гущеров.

"От това, което е декларирано, не се вижда никакъв конфликт", допълни тя. Според нея евентуален конфликт може да се търси, ако в следващ парламент или на евентуален нов министерски пост Гагаузов вземе решение, което да облагодетелства по някакъв начин Гущеров.

Подобно мнение изрази пред Mediapool и депутатът Олимпи Кътев (НДСВ), един от най- яростните противници на законовите поправки, направени от БСП и ДПС.

"Ако има някакъв проблем, ако някой се чувства засегнат, трябва да сигнализира комисията, която пък от своя страна, ако установи нарушение, ще сезира административния съд", коментира още той.

Кътев припомни, че влизането в сила на закона и съответно оповестяването на публичните декларации се забави, тъй като от БСП настояваха за бързи промени в него. "Каквото можахме, направихме в този мандат, комисията все пак се произнесе, първата стъпка в осветляването на нещата е направена, има разбутване на ледовете", заключи той.

Обществото да следи ще възникне ли в бъдеще конфликт на интереси

Според експерта от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Тодор Ялъмов, след като са огласени декларациите за конфликт на интереси на лицата от властта, обществото може да продължи да следи дали в бъдеще няма да възникнат такива конфликти.

Органът, който събира и публикува декларациите за конфликт на интереси, няма физическия капацитет да прави проверки на всички декларации. Но при наличието на огромните възможности на Интернет и достъпа до информационни масиви, всеки гражданин може да проследи дали в конкретния случай посочените заемодатели няма да бъдат облагодетелствани от бъдещи възможности във властта на двамата министри, каза той пред Mediapool.

Според Ялъмов активността на гражданското общество по такива въпроси става все по-голяма и внимателното следене на откритите Интернет-форуми и публикациите в социалните мрежи могат да са от голяма полза за гражданския контрол над властта и пресичането на конфликти на интереси.

Това, че Гагаузов и Чакъров са декларирали заеми от частни лица, е първа крачка към прозрачността на властта, смята още Ялъмов.

Според него другият момент на скрит конфликт на интереси и корупционни практики е близостта на неправителствени организации (НПО) до властта. Това е форма на финансиране на политически партии и на облагодетелстване на близки до управляващите лица, смята той.



Тагове:   министри,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13681703
Постинги: 10474
Коментари: 5012
Гласове: 37090
Календар
«  Януари, 2025  
ПВСЧПСН
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031