2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Поредният кърват атентат разтърси в понеделник една от севернокавказките републики, влизащи в състава на Руската федерация. Атентатор самоубиец се вряза с пътнически микробус в портала и влезе в двора на милицията в град Назран в Ингушетия, след което се взриви. При експлозията по неокончателни данни данни са загинали 19 милиционери, сред които и една жена, а ранените са 138, сред които и 10 деца – основно цивилни граждани от околните сгради. Предполага се, че още около 20 души се намират под развалините на сградата.
Атентатът бил извършен, когато в двора на милиционерския участъка бил строен целият личен състав.
Мощността на взрива е с 200 килограма тротилов еквивалент. Сградата на милицията е наполовина разрушена до основи, а останалата част е унищожена от възникналия пожар. Пострадали са и няколко съседни сгради, между които и 5-етажен жилищен блок.
Властите в Ингушетия обявиха триднеден траур заради атентата.
Президентът на републиката Юнус-Бек Евкуров заяви, че извършителите на атентата искат "да повишат своя авторитет и значимост, като се стремят да всеят паника сред населението и да дестабилизират ситуацията".
Няколко часа по-късно президентът на Русия Дмитрий Медведев уволни министъра на вътрешните работи на Ингушетия Руслан Мейриев.
Републиката е много важна за Медведев, тъй като той фактически пое лично отговорността за ставащото там, като свали от длъжност предишния президент Мурат Зязиков.
"Ескалацията на насилието в Ингушетия вреди на политиката на Медведев в Северен Кавказ и на опитите за справяне със ситуацията там не само със силови методи, коментира "Газета.ру".
Руските медии коментират атентата както като поредно доказателство за активизирането на терористите в Ингушетия и в целия район на Северен Кавказ, така и като свидетелство за лошото състояние на правоохранителните органи там.
Самият заместник-министър на вътрешните работи на Ингушетия Зяудин Доурбеков съобщи, че милицията в Назран още в събота е знаела, че се готви терористичен акт с използване на откраднат микробус. Известна била и марката на автомобила - "Газела". От събота органите на реда издирвали автомобила, което не попречи в понеделник сутрин той да влезе в двора на милицията, управляван от атентатор самоубиец.
Заместник-министърът разказва пред РИА Новости, че строените в двора милиционери открили огън по микробуса, но не успяли да го спрат.
Това е поредното от серия терористични нападения, извършени в Ингушетия. На 12 август въоръжени мъже убиха министъра на строителството Руслан Амерханов. Те го застреляха в кабинета му в столицата Магас.
На 22 юни самоубийствен атентат беше извършен срещу кортеж на президента на Ингушетия Юнус-Бек Евкуров. Той беше тежко ранен, а трима от охранителите му бяха убити. Миналата седмица Евкуров бе изписан от болницата и президентските му правомощия бяха възстановени, като се очакваше тези дни да се върне на работа.
На 13 юни въоръжени мъже застреляха в Назран Башир Аушев, бивш заместник-министър председател на Ингушетия, който следи работата на службите на силите на реда в републиката.
На 10 юни снайперисти убиха Аза Газгиреева, заместник-председател на регионалния Върховен съд. Нападението беше извършено в Назран, когато съдийката отвеждала децата си в детската градина.
На 4 март мъж хвърли няколко гранати по дома на бившия президент Мурат Зязиков в Назран. Зязиков не пострада, а нападателят загина.
На 30 септември миналата година атентатор-камикадзе нападна автомобилна колона, с която пътуваше началникът на ингушетската милиция Руслан Мейриев. Той не пострада, но беше убит един пешеходец, както и нападателят.
Практически всекидневно представители на органите на реда в републиката са подложени на обстрел.
Напоследък съобщенията от републиките в Северен Кавказ все повече приличат на фронтови сводки. Особено след като през май президентът Евкуров заедно с президента на съседната на Ингушетия от Изток република Чечения Рамзан кадиров обявиха началото на специална операция срещу терористите, чиято активност вместо да намалее нарастна. През лятото в горите по границата между двете републики бяха разстреляни све милиционерски колони, а в Чеченската столица Грозни също бяха извършени три атентата.
В Чечения в кървата сводка са убийствата на 10 август на правозащитничката Зарема Садулаева и нейния съпруг Алик Джабраилов и на 15 юли на друга известна правозащитничка - Наталия Естемирова.
Още по на изток, в съседната на Чечения република Дагестан за шест месеца са убити поне 30 и ранени 40 сътрудници на правоохранителните органи и военослужещи.
После на 11 август бе убит журналиста Малик Ахмедилов. След това за две денонощия неизвестни лица застреляха шестима милиционери и раниха още няколко. При едно от нападенията бяха застреляни и 7 жени, работещи в намираща се на близо сауна.
На 5 юни в столицата на Дагестан Махачкала снайперист простреля в сърцето министъра на вътрешните работи на републиката на излизане от банкетна зала. Още трима високопоставени представители на органите на реда бяха ранени, като един от тях по-късно почина в болница.
Руските военни сили неутрализираха украи...
Русия използва най-новото военно оборудв...