2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 950 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 31.08.2009 21:16
В срещата са участвали варненският и великопреславски митрополит Кирил, Архимандрит Антим, протосингел на Видинската света митрополия, архимандрит Евгений, игумен на Църногорския манастир, и йеромонах Никанор, секретар на Църногорския манастир.
Министърът е обяснил, че работна група ще подготви измененията, които да бъдат внесени след изтичането на тригодишния срок от действието й, когато е възможно да се предоговорят с Европейския съюз. За целта духовниците трябва да представят своите предложения.
Църквата е собственик на значителни недвижими имоти, част от които все още не са възстановени, уточни архимандрит Антим. Йеромонах Никанор обърна внимание и на проблема с онези църковни и манастирски сгради, чиито прилежащи терени не са включени в поземлените регистри.
Нов шеф и в агенцията по лозата и виното
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов е освободил от поста досегашния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното Росица Горанова, съобщиха от подопечното му ведомство в понеделник. На нейно място е назначен Красимир Коев с мотив необходимостта от по-ефективна дейност на агенцията и подобряване на комуникацията й с бизнеса.
Досега 38-годишният Коев е бил ръководител на отдел в Националния институт за изследване на вино и спиртни напитки. Роденият в Ямбол нов шеф в земеделието е завършил Технически университет в София, специалност „Стопанско управление на малки и средни предприятия”, както и специалност „Екология и опазване на природната среда» в Лесотехническия университет в София. Специализирал е в Държавен департамент на САЩ и в Лондон, Великобритания.
Смяната в лозарската агенция бе очаквана, след като при встъпването си в длъжност Найденов назначи проверка във всички структури към министерството и заяви, че при необходимост ще има смяна на шефовете.
Дават свободните млечни квоти на покрилите евростандартите ферми
България ще настоява Брюксел да й разреши свободните млечни квоти в страната ни да бъдат разпределени на фермерите, изпълнили европейските изисквания за производство на краве мляко. Това каза на пресконференция зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров в понеделник.
Това становище ще защитава България на предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство на 7 септември по отношение разпределението на млечните квоти.
В момента всеки млекопроизводител има определена индивидуална квота, над която не може да продава суровина, но не бива и да пада под 70 на сто от изпълнението й. Много от стопаните, основно онези с малко на брой крави, се отказват от правото си на такава квота, заради ниските субсидии, плащани за сурово мляко.
Предвиждаше се да има и пазар за продажба на правата за млечни субсидии, но идеята така и не се реализира. Национален млечен резерв пък трябваше да управлява 5 на сто от количествата мляко за преработка и 3 процента от продукцията за пряка консумация. Известна квота от резерва трябваше да отива за предоставяне на количества за начинаещи фермери и за разширяване на стопанствата, но секторът е в колапс от години..
България се присъединява към анализа на другите европейски държави, че положението в млечния сектор е много тежко и критично, посочи още Димитров. От друга страна обаче страната ни пледира за увеличаване на обхвата на експортните субсидии, както като стойност, така и като позиции, включвайки номенклатурата на сирената.
Страната ни е на позиция, че в млечните сектор трябва да се търсят допълнителни държавни помощи, включително помощи за изкупуване на млечни квоти за краве мляко. Така българската държава би могла да изкупи около 250-280 хил. тона млечни квоти, каза той. Квотата за литър качествено мляко ще струва от 10 ст. до пазарните стойности от 37-38 ст. на литър краве мляко.
Има подобна практика и е въпрос на договореност с ЕК дали ще ни бъде разрешено, каза Цветан Димитров.
На предстоящото заседание на агросъвета на ЕС София ще изрази и позиция, че помощите по de minimis би следвало от 7500 евро на стопанство да бъдат увеличени на 15 000 евро, допълни зам.-министърът.