2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
ДАНС ще се прости с полицейските си функции, борбата срещу организираната престъпност и публичните медийни изяви, заяви днес по БНТ министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. Той обяви, че законовата рамка за премахването на конкуренцията между ДАНС и МВР вече е готова. Днес тя ще бъде спусната към съответните министерства за съгласуване, а до другата сряда задължително ще бъдат разгледани тези законодателни мерки, които след това ще бъдат внесени в парламента.
Цветанов обясни, че е била сформирана работна група, която да изработи необходимата нормативна база, която е важна за премахването на дублиращите се функции, за изясняване на профила на ДАНС и МВР и начина на взаимодействие между тях. Министърът обясни, че върху дейността на агенцията вече се осъществява реален парламентарен контрол.
Новото ръководство на ДАНС има твърдата воля да се справи с проблемите, които има в агенцията. Смятам, че с кадровите промени, които се правят там, оптимизирането в работата на ДАНС и доверието, което вече се изгради между ръководството на МВР и ДАНС, ще спомогне за добрата координация на съвместната ни работа, категоричен бе Цветанов.
Влизането на Контраразузнаването в ДАНС е изключително положително и то трябваше да се случи. Крайно време беше да се разделят полицията и сигурността, тъй като те са противоречиви по същността си, работят с различен инструментариум и изпълняват различни задачи. Това обаче не означава, че те не трябва да работят в близко сътрудничество, посочи днес по БНР Юли Георгиев, бивш директор на Национална служба за сигурност.
Според него в сектора „Вътрешна сигурност” от 20 години “текат два взаимно свързани деструктивни процеса”. „Първият процес се изразяват в това, че МВР след 1989 г. се отдалечи от средата за работа, от средата, която трябва да обезпечава. Това стана, след като се премахна обектовият принцип на работа и оперативните служби на МВР започнаха да работят по сигнал”, обясни Георгиев. Така, според него, е намаляла възможността правоохранителните органи да получават информация. Другият процес е свързан с 20-годишното разтягане на „локума” за сътрудниците на ДС, което е довело до това, че МВР и ДАНС в момента са с крайно ограничен агентурен апарат, а това също намалява възможностите им за ефективно действие.
Според него, ДАНС не може да бъде бюро за размисъл. „ДАНС си има законова нормативна уредба, има си технология за работа и тя не трябва да бъде променяна. Тази технология не предполага полицейски функции, но и не означава, че служителите на ДАНС не могат да правят реализации”, каза още Юли Георгиев. Според него служителите на ДАНС, в присъствието на прокурори и следователи, могат да правят всякакви действия, които са необходими, по задържането на определени лица и вкарването им в ареста.
Бившият директор на НСС не заклейми участието на криминално проявените лица, на които разчитат служите ни за сигурност, тъй като според него, за да си вътре в средата, която разработваш, контролираш и осигуряваш по линия на сигурността и по линия на Икономическа и Криминална полиция, трябва да имаш точно такива позиции и да контактуваш с такива хора. „Но трябва да ги ръководиш така, че те да не участват в престъпна дейност, да са в периферията”, уточни Георгиев.
Бащата на Адвоката в Биг Брадър Фемили в...
Заплашвали шефа на данъчните с респектир...
01.09.2009 09:01
А за да се прочисти и ефира от зловонието на миналото, трябва да се прекъсне практиката разни дебеловрати гьонсурати, " високоморални свръхспециалисти" от службите преди 1989 г. да раздават с неприкрит цинизъм професионални съвети и напътствия.