04.09.2009 21:45 - Разбихме с 3:0 Италия на волейбол
2

image

Националите се радват след спечелена точка срещу Италия

Фотограф: CEV

Българският национален отбор по волейбол направи втората голяма крачка към полуфиналите на европейското първенство, след като победи с 3:0 (26:24, 25:22, 25:22) Италия.

Така с две победи срещу двата най-сериозни съперника в група D националите оглавяват класирането и вече могат да очакват по-спокойно развитието на ситуацията в "потока на смъртта" в Истанбул, в който най-тежкият противник се очертава да е Русия от група B.

Селекционерът на България Силвано Пранди заложи на същия стартов състав от мача със Сърбия въпреки изиграните пет гейма вчера. Началото беше обещаващо, защото още в самото начало България поведе с 6:3, а впоследствие и първата техническа пауза дойде с преднина от три точки.

Постепенно италианците наваксаха изоставането и успяха да изравнят при 9:9, а впоследствие и да поведат с 12:10. Съперниците ни заложиха на силен сервис, а Михал Лашко създаваше най-много проблеми на блока и защитата.

Обратът в резултата не притесни националите, които поддържаха изоставането си на две точки до 20:20. Тогава геймът навлезе в етапа на играта на нерви и на показване на самочвуствие. Италианците поведоха с 22:20, но след атака на Казийски и спасяване на Йосифов в защита резултатът отново се върна към равенството.

Така се стигна до 24:23, когато националите ни обърнаха резултата в своя полза. Те не успяха да затворят гейма при първата възможност, но се възползваха от леко разколебаване в италианския тим, когато при едно прехвърляне върнаха топката много ниско над мрежата и разпределителят Андрей Жеков се изстреля и заби контра като типичен център. Веднага след това Николов атакува успешно за 26:24.

Началото на втория гейм беше като логично продължение на края на първия - точка за точка. След първото техническо прекъсване обаче италианците направиха три много концентрирани отигравания в защита, които им помогнаха да отбележат три поредни точки. В резултат на това посрещнаха втората пауза с аванс от 16:12. Впоследствие ас на Кристиан Савани усложни още повече положението - 12:17.

В този момент Пранди направи решителен ход, като замени Тодор Алексиев и на негово място пусна Валентин Братоев. Младият играч на "Левски Сиконко" стабилизира посрещането и постепенно изоставането беше наваксано при 21:21. България поведе след успешен блок на Братоев и ас на Матей Казийски, а тук някъде италианците рухнаха. Националите ни отбелязаха всички точки до края и взеха гейма с 25:22.

С психологическо предимство от обратите и два гейма в актива, хората на Пранди изграха спокойно третата част. Въпреки че резултатът вървеше точка за точка, това не изглеждаше притеснително. Българите посрещнаха и двете технически пауза с преднина в резултата, а накрая помогна и серията сбъркани сервиси на италианците. Матей Казийски сложи край на италианските надежди първо с точка от атака и след това с блок - 25:22.

Следващият мач на българските волейболисти е в неделя от 20 часа срещу Чехия.

Статистика от срещата
България:
 Жеков 2, Цветанов 10 (1 блок, 82% атака), Казийски 14 (2 блока, 67% посрещане, 57% атака), Николов 10 (1 б блок, 30% атака, Йосифов 10 (4 блока, 1 ас, 71% атака), Алексиев 4, Салпаров (либеро), (В. Братоев 3)
Италия: Вермильо, Лашко 17, Савани 11, Бирарели 5, Сала 2, Чернич 3, Мания (либеро), (Чизола 1, Мартино 5, Фортунато 3)

Тагове:   спорт,