2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков

Прочетен: 633 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 07.09.2009 21:05
Регистрацията на туроператорската и агентската дейност, както и категоризацията на туристическите обекти трябва да се правят от неправителствена организация, създадена по Закона за туризма. Това каза в понеделник директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, цитиран от БТА.
Сегашните 58 организации, регистрирани в Агенцията по туризъм, които са с незначителна членска маса, не могат да представляват всички 2234 регистрирани туроператори и туристически агенции, нито пък могат да представляват близо 3700 места за подслон и средства за настаняване и хранене, каза Драганов.
Неправителствената организация, която получи правото да регистрира и категоризира, ще води регистър на законните обекти както е световната практика - браншът да се саморегулира и контролира, смята Драганов.
По думите му обичайна практика е търговци да предлагат туристически услуги, без да се регистрират като туроператори по смисъла на Закона за туризма. "Причината е, че ако един търговец не е регистриран по Закона за туризма и организира конгресни или конферентни прояви, той може да си върне обратно целия ДДС от
20 на сто, а ако е регистриран туроператор, той е "наказан" с това, че може да си върне само 7 на сто от данъка", казва Драганов. Случаят с организаторите на злополучната екскурзия до Охридското езеро е същият.
Затова законодателството в областта на туризма трябва да бъде либерализирано, както е в Германия, Великобритания, Холандия, смята Драганов. Там няма специален закон за туризма, а има изисквания към търговеца, който извършва такава дейност, като например да пази в определен срок информационните материали, свързани с организирането на пътуването.
Според него промените трябва да се направят с изменения в сегашния Закон за туризма, а не с нов закон.
Практиката по света е търговец да може да бъде съден за измама, когато има разлика между това, което е обещал, и това, което е изпълнил, казва Драганов.
Друго изискване към фирмите, които организират пътуване в чужбина, е те лично да проверяват годността на средствата за подслон, настаняване, хранене и транспорт - по отношение на безопасността им, и съответно на фирмите да им е вменена отговорността за това. Нито един британски туроператор никога няма да настани туристи в хотел, който няма външна противопожарна стълба и не отговаря на изисквания за безопасност в случай на бедствие и авария, отбеляза Драганов.
Варна в "снимки"
Топ 10 на най-потайните острови на земят...