2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков

Прочетен: 700 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 12.10.2009 21:37
Работещите в Националния институт за опазване на недвижимите културни ценности (НИОНКЦ) се обявиха против промените в закона за културното наследство, приети на първо четене миналата седмица. Според експертите промените ликвидират института и не е логично те да се правят, преди да е приета стратегия за опазване на културното наследство. Преди месец поискахме среща с Министерството на културата (МК), но досега нямаме отговор, заявиха от института пред репортери.
Народните представители от ГЕРБ и “Атака” решиха миналата седмица експертните дейности по опазване паметниците на културата да се изземат от НИОНКЦ и да се възложат на министерството на културата. Пред “Всеки ден” депутатът от “Атака” Станислав Станилов дори нарече института “Мафиотска структура”.
“Не сме против преструктурирането. Необходимо е обаче да се увеличи броят на експертите, за да могат да изпълняват задълженията си, а не да се закриват звена, защото не се справят”, посочи Уляна Малеева - директор на дирекция в НИОНКЦ. По думите й от 1400 души в института сега са останали 48, а годишно постъпват около 4000 проекта за съгласуване. В новата структура, която ще бъде създадена в МК, ще има 13 специалисти. Те ще се занимават с 43 дейности по опазването на културното наследство, като само четири от тях са за недвижимите културни ценности.
След днешната пресконференция от културното ведомство бе разпространено становище по възраженията на експертите. В него се изтъква, че Националният институт за паметниците на културата се явява в ситуацията да изпълнява както експертни, така и чисто административни функции. Същевременно Законът за администрацията изрично разграничава изследователските институти от органите на изпълнителната власт. Това налага прецизиране на функциите на НИОНКЦ и реорганизирането му в чисто експертно-творческа и изследователска организация на бюджетна издръжка, подпомагаща министъра на културата. Това ще се извърши чрез промени в съответните текстове на Закона за културното наследство. В резултат на промените всички административни процеси ще се извършват от администрацията на Министерството на културата.
Eкспертните задачи ще продължат да се изпълняват от реорганизирания НИОНКЦ. Това разделение на експертните от административните и контролни функции е в духа на европейските модели за добро управление и избягването на конфликти на интереси. Ще се осигури и по-доброто обслужване на гражданите и общините в предвидените от закона срокове. Становището на настоящото ръководство на НИОНКЦ е получено в Министерството на културата и е взето под внимание. Всички експерти на НИОНКЦ, които отговарят на критериите за висок професионализъм и липса на конфликт на интереси, ще получат възможност да продължат работата си в реорганизирания институт и в структурите на МК, ангажирани с опазването на недвижимото наследство.