2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
С промени в Закона за акцизите и данъчните складове от пролетта на 2006 г. на практика са били узаконени схеми за отклоняване на акцизи и ДДС върху горивата, които работят и днес, ощетявайки бюджета с десетки милиони левове.
Това съобщи в понеделник пред БНТ директорът на агенция "Митници" Ваньо Танов, като потвърди, че промените в закона са били приети след набързо потушения скандал с фирмата вносител на горива "Инса ойл". Фирмата бе заподозряна в производство и разпространение на фалшиви горива и неплащането на акцизи и ДДС в размер на поне 50 млн. лв.
В края на март 2006 г. складове, рафинерия и офиси на "Инса ойл" бяха претърсени от антимафиотите, по това време оглавявани от Ваньо Танов. Собственик на "Инса ойл" е бившият финансов директор на "Мултигруп" Георги Самуилов. Медиите видяха в удара срещу него, разгласен от тогавашния вътрешен министър Румен Петков, схватка между икономически кръгове в БСП, свързани с различни структури на бившата Държавна сигурност.
След акцията срещу "Инса ойл" парламентът прие промяна в Закона за акцизите, според която "от акцизи се освобождават горива, използвани в данъчен склад за производство на енергийни продукти, при условие, че използваните енергийни продукти са произведени в същия данъчен склад" (чл. 24 (2), т. 6 от закона). Този текст мина незабелязано сред редицата други, които пропагандно бяха определени от тройната коалиция като "важни за бизнеса и държавата".
С този лобистки прокаран текст България се превръща в "единствената страна в света, където горива се произвеждат не в рафинерии, а в складове", коментира Ваньо Танов в понеделник.
Той съобщи още, че в усилията си да осигурят повече приходи и да пресичат измамите, митническите служители са направили проверка и на данъчен склад в Русе, собственост на "Инса ойл" и са се натъкнали на вече "узаконеното" от парламента отклоняване на акцизи и ДДС в огромни размери.
Схемата, използвана не само от "Инса ойл", е следната – в склад, регистриран като данъчен, се внася високоакцизно гориво, например дизел, акцизът върху който е 600 лева за тон, а ДДС е 200 лв., смесва се с масла и се продава като котелно гориво, върху което се дължи акциз от 30 лв. Загубата за държавата са неплатени 800 лв. за тон, поясни Танов.
Горивото се продава и на селскостопански производители за машините им, за което държавата, пак със законови промени, приети отново през 2006 г., възстановява платения акциз. Ако това гориво се декларира като дизел, тя възстановява 600 лв. за тон, тоест загубата става още по-голяма, каза още директорът на митниците.
Според него, ако декларираното котелно гориво отговаря на действително произведеното само в този склад, "с него би се отоплявал целия Балкански полуостров и половината Европа".
Това означава, че внасяният дизел е постъпвал фиктивно в склада на "Инса ойл", а иначе е заминавал по бензиностанциите, включително и в такива на големите вериги. В тази връзка се проверяват около 150 фирми, закачени в схемата.
Загубите за бюджета, нанесени само от "Инса ойл от началото на годината, са около 60 млн. лв. неплатени акцизи и над 20 млн. лв. ДДС. А има и ред други фирми, които са работили по българския "патент" – преработка на високоакцизно в нискоакцизно гориво.
Самият министър на финансите Симеон Дянков обяви преди седмици, че сивият сектор в областта на вноса и търговията с горива отива към 90%.
"Инса ойл" опровергава
Изявлението на Танов пред БНТ бе последвано от опровержение на "Инса ойл", в което се казва, че е "притеснително, че през последните месеци името на “Инса” неколкократно се споменава в контекста на сериозни нарушения, без никакви факти и доказателства за това".
"Считаме, че уронването на престижа на компанията е тенденциозно и целенасочено и нарушава принципите на професионализма и обективизма, които новото ръководство на Агенция “Митници” заяви", продължава ръководството на фирмата и предупреждава, че "Инса Ойл” ще реагира по предвидения от законите начин на всички публични изявления, които съдържат фактически невярна информация и дискредитират компанията".
Според компанията не е вярно, че проверяваният данъчен склад в Русе е с отнет лиценз, което Танов спомена пред БНТ. От "Инса ойл" съобщиха, че нямат уведомление за отнемането и складът работи.
"Инса ойл" отрича заради нея да са правени промени в Закона за акцизите, макар че цитираната от Mediapool поправка е приета именно през 2006 г. след акцията на НСБОП в нейните офиси. От компанията смятат, че Танов говори за чл. 59, който е приет още в края на 2005 г.
От "Инса ойл" заявиха още, че досега след проверките "дружеството няма издаден нито митнически, нито данъчен акт за тежко нарушение", а за миналата година е внесло 28 млн. лв. данъци в бюджета.
"Винпром Пещера" се е стремила да спестява от вноските в бюджета
Танов коментира и друг случай от последните дни – за невнесения от "Винпром Пещера" акциз в огромен размер, както се твърди в разпространена от бившия секретар на МВР Цвятко Цветков апокрифна справка на спецслужбите. Според справката фирмата е платила за спокойствието си на кръгове в БСП и на ГЕРБ.
"Аз мисля, че в момента една партия има сериозни проблеми. И мисля, че в момента преместват, така да се каже, от болната на здравата глава, защото в края на краищата тези справки, които излизат, показват, че по времето на тяхното управление е имало сериозни корупционни практики, че голяма част от хората в тази партия са замесени", заяви Танов.
"Винпром Пещера" се е стремяла, според мен, както и други фирми, производители на алкохол, по един или друг начин да спестят част от средствата, които трябва да внесат в държавата", каза още той и обяви, че има спад в акцизите, които най-големият производител на алкохол у нас, внася в хазната.
"Това, което мога да кажа в момента, е, че "Винпром Пещера" примерно в момента е с 40 процента по-малко внесен акциз в сравнение с 2008 г., а от тези спестени пари на кого ги дават и какво правят, това вече е друг въпрос", заяви Танов, като направи уговорката, че едва ли хората са започнали да пият по-малко и да купуват по-малко ракия.
"Практиката е такава, защото фирми, които по незаконен начин придобиват средства, само те могат да си позволят лукса да раздават бонуси на политици, на други лица, които в крайна сметка да лобират по един или друг начин, да защитават техните интереси", заяви Танов.
Според въпросната справка, "Винпром-Пещера" е "спестила" 1.2 милиарда лева от невнесен акциз чрез фалшиви бандероли, спонсорирала е бившия главен секретар на МВР Валентин Петров и тогавашния вътрешен министър Румен Петков, които пък са проваляли акции и разработки на службите срещу фирмата.
В нея пише още, че "Винпром-Пещера” АД е сред спонсорите и на миналогодишната предизборна кампания на ГЕРБ - 200 000 лв., връчени лично на Бойко Борисов от Антон Щерев, един от собствениците на фирмата. Връзката Щерев-Борисов е изградена с посредничеството на пловдивския бизнесмен Георги Гергов, близък приятел на Румен Петков, пише в справката. По-късно от ГЕРБ обаче отрекоха да са получавали пари от фирмата.
"Винпром – Пещера" отхвърли всички твърдения за каквито и да е нередности още миналата година, когато избухна скандал с друга справка от разработка на спецслужбите, изтекла в медиите.
За 11 дни Дянков променя позицията си за акциза на горивата
Никога не съм говорил за вдигане на акциза на горивата, заяви днес министърът на финансите Симеон Дянков. Проверка на “Всеки ден” показа обаче, че това съвсем не е така.
Пред 11 дни Дянков обяви, че ще има акциз на горивата, макар и минимален. Днес обаче той се отрече от думите си.
На 1 октомври Дянков заяви следното: “Съвсем малко увеличение на акциза на някои горива ще има през следващата година. В криза не се препоръчва вдигане на данъците и тази мярка се налага заради покриването на минималните изисквания на Европейския съюз за акциз на горивата. Допълнителните приходи от увеличението на акциза ще са в размер на 10 милиона лева. Изменение ще има в акциза на бензина, което ще е в рамките на част от процента”.
Днес, 11 дни след това изказване, министърът заяви пред Нова телевизия, че не е предлагал увеличение на акциза на горивата. “Не съм говорил за вдигане на акциза на горивата. Не е ставало дума. По време на криза да се увеличава акцизът на горива, означава, че много сектори ще са отрицателно ударени.”
“Ако страда от краткотрайна амнезия, какво прави на стола на министър. Никой по време на криза не я бори с увеличаване на данъците. Това е в разрез със световната практика”, така коментира промяната в мнението на Дянков бившият министър на икономиката Петър Димитров.
“Няма смяна на мнение относно акциза, просто правителството след разговори е решило, че е по-добре да няма увеличение на данъка върху горивата. Щом кабинетът е преценил, че може да го спести, това е една добра новина”, заяви пред “Всеки ден” Делян Добрев от Комисията по бюджет към Народното събрание. Според него е по-добре да не се натоварва икономиката. Решението все още не е пристигнало в Парламента и не мога да коментирам подробности, но то ще бъде гледано от бюджетна комисия в сряда, допълни Добрев.
“Приветстваме решението да няма увеличение на акциза на горивата. Ние смятаме, че би трябвало да се следват онези графици, които още преди години бяха утвърдени с държавата, които водят до промени в данъците пропорционално на нарастване на покупателната способност. Тъй като тя сега не само не нараства, а напротив намалява, то наистина в този момент, при тази буксуваща икономика би било тежко да се увеличи акцизът на горивата. Те се отразяват по цялата верига на потребление”, коментира пред “Всеки ден” Андрей Делчев, президент на Българската петролна и газова асоциация.
Днес стана ясно, че предишното решение за повишаване на акциза на алкохола и цигарите е било взето от финансовото министерство, а сегашното - акцизът на алкохола да не се вдига, е на премиера Бойко Борисов. Последното решение се базира на анализа на земеделския министър, каза Симеон Дянков. Министърът изтъкна, че е имал избор - дали да намали акциза на алкохола или акциза на цигарите. Той предпочел да намали акциза на алкохола, защото вредата от цигарите върху здравето била по-голяма.
Финансистът добави, че тази година има много голямо производство на грозде, а това грозде в миналите години се е изкупувало главно за вино. Сега изкупуването върви много бавно и голяма част от гроздето трябва да отиде към производството на ракия. Ако се увеличи, акцизът на алкохола ще засегне селските стопани – производителите, и заради това не се увеличава акцизът на алкохола, обясни Дянков.
Проверка на министерствата в държавните дружества, наредена от министъра на финансите, е установила неразплатени задължения в размер на 1.2-1.4 млрд. лв., които допълнително ще натоварят изпълнението на тазгодишния бюджет и планирането на следващия. Това съобщи още вицепремиерът Дянков. Той даде пример с БДЖ, където дефицитът е 490 млн. лв., както и неразплатените дейности за почистване на пътищата през миналата зима, които възлизат на 103 млн. лв.
Конкурс в Митниците може да доведе до пр...
БЕДНОСТТА ВИ ги ПРАВИ УСПЕШНИ !