2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
В мистериозния доклад на ДАНС за корупцията в кабинета "Станишев" няма нито едно име на длъжностно лице и конкретно доказателства за престъпление, но той отново попадна в дневния ред на властите. Прокуратурата ще образува досъдебно производство за изтичане на информация от агенцията, научи Mediapool от свои източници в държавното обвинение.
Повод за това е публикация в новия жълт вестник "Галерия", близък до старото ръководство на ДАНС, в която е показано факмисиле от документ с поверителен гриф на спецагенцията и се твърди, че в него има данни за корумпирани министри и зам.-министри.
Пръв за наличие на подобен доклад заговори миналия месец отстраненият висш агент от ДАНС Алексей Петров, но нито бившият, нито настоящият премиер, нито президент, признаха да са го виждали. По думите на Петров "докладът" бил предаден по съответния ред, но не му е било обърнато внимание.
В неделя министър-председателят Бойко Борисов съобщи пред Нова телевизия, че бившото пресаташе на ДАНС и настоящ главен редактор на седмичника "Галерия" Зоя Димитрова му е изпратила "доклада".
Оказа се, че такъв доклад е имало, само че той не е ходил нито при мен, нито където и да било – единствено в редакцията на вестника със същото име на разработката, за която става дума в него, обясни Борисов.
Той каза, че е възложил да се провери дали докладът е автентичен, по кои от изброени в него материали има вече образувани прокурорски проверки и по кои са прекратени.
Високопоставени източници от прокуратурата заявиха в понеделник пред Mediapool, че досъдебното производство за изтичане на информация ще бъде образувано още тази седмица след среща на главния прокурор Борис Велчев с председателя на ДАНС Цветлин Йовчев.
Прокуратурата все още не е установила дали изтеклите данни са автентични, тъй като не са подписани от конкретен служител, нито има информация да са предоставяни на премиера или председателя на Народното събрание, както е по закон.
Преди ден обаче Бойко Борисов информира, че от сегашното ръководство на ДАНС вече са му отговорили, че документите са верни с оригинала.
При това положение самият "оригинал" трябва да е доста странен, защото в него няма нито едно конкретно име или доказателство за конкретен корупционен акт, а формулировките изглеждат като зле преписани вестникарски съждения за корупцията изобщо.
Лидерът на РЗС Яне Янев, който е протежиран от старото ръководство на ДАНС и напуснали висши агенти сега работят за партията му, твърди, че в публикувания вестникарски документ най-вероятно става дума за разработки.
Запознати разказаха пред Mediapool, че основната цел на хвърчащите напоследък разработки е да се покаже, че старото ръководство на ДАНС си е вършило работата, но е липсвала политическа воля за борба с престъпността. Освен опитът на тези бивши да си набавят публични индулгенции, премиерът Бойко Борисов получава ясен сигнал през жълтия "официоз", че компроматите могат да засегнат и него.
Изтеклата информация е оформена като отчет за работата на ДАНС за първите шест месеца на тази година. Липсата на имена и доказателства се компенсира от изобилието на псевдоними и кодови наименования на разработки, чрез които се внушава, че в определени сектори има големи съмнения за корупция. Анализът засяга най-вече енергетиката, здравеопазването, транспорта и земеделието.
Под кодовите имена на разработки като "Петров" или "Нива" се сочи, че има образувани прокурорски преписки. Източници на Mediapool обаче заявиха, че през двете си години съществуване ДАНС никога не са предоставяли на прокуратурата конкретни доказателства за корупция срещу министри. Именно с това публичното оправдание на Сергей Станишев и БСП създадоха ДАНС и й отпуснаха годишен бюджет от 117 млн. лева.
Запознати с работата на агенцията коментираха пред Mediapool, че ако има конкретна информация за корупция на членове на кабинета, то те е трябвало да бъдат взети на оперативен отчет. Оперативни дела срещу конкретни лица, които да "изскачат" от доклада-фантом, обаче няма.
Освен анализите за криминогенните нагласи на предната власт в пресата е попаднала информация и за антитерористичната дейност на ДАНС, както и за противодействието на агенцията срещу чуждите разузнавания в страната.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че заради изтичащата информация може да нареди отзоваването на бившия председател на ДАНС Петко Сертов от консулския пост в Солун, където го прати след смяната.
"Не съм предполагал, че те могат да вършат такива безобразия - да ти изтече цялата класифицирана информация и да направят вестници, за да могат да ги публикуват", коментира още премиерът.
Ротационният шеф на комисията за контрол на ДАНС Иван Костов заяви след публикуването на "доклада", че трябва да се провери как той е изтекъл в една медия.
Практиката с подобни проверки досега е плачевна – източниците на "теча" обикновено остават неразкрити, но издирването им нерядко става основание за още по-скандални деяния като масово подслушване на журналисти и политици, както направи преди година ДАНС с делото "Галерия".
До този момент главният прокурор също твърдеше, че не му е попадал доклад на ДАНС на корупцията, а миналата седмица отчете, че държавата отново е в "компроматен цикъл".
Цвета Маркова: Изтеклият доклад на ДАНС ...
Нов таен доклад изнесен от ДАНС клати дъ...