Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.10.2009 19:14 - ООН критикува България, че спира само 2% от трафика на хероин
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 652 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 23.10.2009 18:09


ООН критикува в специален доклад България, Гърция и Румъния, че са задържали едва 2% от хероина, преминаващ през границите им от Азия към Европа. Средният показател за пресечени от полицията пратки на афганистански опиум и хероин в света е около 20%.

image
Снимка: image


През Югоизточна Европа годишно преминават около 90 тона хероин и морфин, но между 2002 г. и 2006 г. средното заловено количество е било тон и половина.

Трябва да се има предвид, че при пресичането на всяка граница цената на хероина се удвоява. Така грам хероин, който в Кабул струва 3 долара, достига до 100 долара в Лондон, Милано или Москва.

Това се посочва в анализ на Службата на ООН за наркотиците и престъпленията (UNODC) са актуалното състояние на търговията с хероин, възлизаща на 65 млрд. долара годишно.

Днес талибаните печелят с 60% повече от опиум, отколкото в годините, когато контролираха страната. В реално измерение това са около 160 млн. долара, изчисляват от службата, базирана във Виена.

"Данните са плашещи. Но още по-плашещо е, че правителствата не осъзнават, че могат да се преборят с тази заплаха единствено като атакуват всяко звено от веригата", коментира изпълнителният директор на UNODC Антонио Мариа Коща.
Дневник


ЗАПЛАХАТА АФГАНИСТАН
Афганистанският опиум поддържа глобална търговия с хероин в размер на 65 млрд. долара годишно, която причинява смъртта на много повече хора в страни-членки на НАТО всяка година в сравнение с броя на военнослужещите от Алианса, които са загинали на бойното поле в Афганистан от 2001 г. Това заяви Антонио Мария Коста, ръководител на службата на ООН за борба с наркотиците и организираната престъпност.

„Ако не се заемем с този проблем, ще бъде трудно да разрешим всички останали проблеми в Афганистан”, заяви Коста, допълвайки, че доходоносната природа на търговията с хероин създава „наркокартел” в Афганистан, който включва корумпирани представители на властите и силите за сигурност.

По-лесно да е да се опитаме да изкореним търговията с хероин от нейния първоизточник, където опиумът расте, вместо от неговата дестинация, заяви той, в частност тъй като трафикът на хероин се възпрепятства по-малко ефективно в богатите западни страни, въпреки техните финансови и полицейски ресурси.
Така Коста резюмира на доклад на офиса, който ръководи. Представяйки данни от самите страни, докладът на ООН посочва, че Иран задържа 20% от 105 тона хероин, който преминава през негова територия, Пакистан залавя 17% от 150 тона, а централноазиатските държави задържат само 5% от 100 тона от наркотика, които влизат в тези републики.

Европейците консумират 88 тона хероин годишно, а властите им задържат едва 2% от хероина, който влиза в Европа, предимно през България, Гърция и Румъния, според доклада.

Броят на жертвите от свръхдози хероин във всички страни-членки на НАТО надвишава 10 хил. души, което е пет пъти повече от загиналите военнослужещи от НАТО в Афганистан през последните осем години, отбелязва документът.

Приходите от търговията с хероин подпомагат екстремистката дейност на талибаните. Когато те бяха на власт в Афганистан през осем години, хероинът е давал 100 млн. долара от такси. В момента се смята, че екстремистите печелят по 160 млн. долара годишно от трафик на наркотика.

Коста препоръчва силите на НАТО да се концентрират върху обезвреждане на наркокартелите в Афганистан, вместо да осъществяват удари срещу отделни обекти за производство на опиум.

С бомбардиране на нарколабораториите, заедно с атаки срещу трафикантите и пазарите на наркотици, военнослужещите от НАТО постигат ограничен успех, така че те трябва да разширят обхвата си, заявява той. /Фокус


Тагове:   оон,   Афганистан,


Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13606114
Постинги: 10474
Коментари: 5012
Гласове: 37090
Календар
«  Декември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031