Блогрол
1. Александър Божков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Постинг
09.01.2010 11:37 -
Броеницата - новата страст на VIP-овете*
Ако не знаете как да откажете цигарите, не може да спите или не искате повече да си гризете ноктите, пробвайте с броеница. Цъкането на зрънцата успокоява. Забавлението, което напомня "Чичовци" на Вазов или героите от романите на Любен Каравелов, се завръща днес и става популярно в артистичните среди. Пръв Дони публично призна, че се разтоварва, като отброява зърна. След него Бареков по време на гостуването във вечерното шоу на Иван и Андрей застана на екран с броеница в ръце. С нейна помощ той премисляше отговорите в първото си телевизионно интервю, след като напусна bTV.
Броеницата привлече повече вниманието на зрителите, отколкото изявата на бившия водещ на сутрешния блок, който така и не разкри подробности за бъдещите си журналистически изяви и планове. Оказа се обаче, че Бареков не е с аксесоара в артистична поза само на екрана, а от години държи в ръка броеница. Преди време тя му помогнала да откаже цигарите и оттогава не се разделя с нея. По съвет на жена си заменил пушенето с броене и така отказал цигарите, въпреки че пушел по 3 кутии на ден. Първите броеници си купил от Гърция. Едната била черна, другата от естествен жълт кехлибар с 99 зърна. Пази една получена в наследство от прадядо си, който също обичал да върти зърната между пръстите си. Семейната реликва имала антикварна стойност. "Броеницата е от много стар кехлибар, донесена е от гръцкия остров Миконос. Скъпа ми е, защото ми остана като наследство от прадядо. Смятам, че броениците са хубав ориенталски навик, който успокоява мъжа", обясни преди време в интервю пред столична медия Бареков. От колекцията, която е събрал, с над 20 броеници винаги имал няколко подръка. Едната държал в офиса, другите в дома си - за всеки случай, да не оставя ръцете си без работа поне докато мисълта за цигарите го тревожи. Последната получил за рождения си ден - тя била подарък от съпругата. Може само да подозираме какво още стои зад отношението на журналиста към този артикул от признанието му, че е "голям фен на Българската православна църква". "Вярата е съществена част от моя живот и моя успех. Обичам християнството и вярвам в нашите ценности", пише Бареков в личния си блог.
Дони също е фен на броениците. Фотоархивът на "Монитор" пази доказателство за това. Една и съща броеница стои на ръката на певеца неизменно от 2006 година насам. Не я сваля дори когато свири на пиано. За да не му пречи, просто я увива стегнато около китката си. Вероятно това е любимата му будистка броеница със 108 зърна, направена от кост на тибетски як. "Не знам дали ми носи късмет, но ме успокоява", разказва преди време Дони и призна, че я използва за медитация и рядко се разделя с нея. За него тя имала особена стойност, тъй като била докосната от най-висшия духовен водач в Тибет - Далай Лама, с когото Дони имал няколко срещи по време на посещение в Индия, в свещения за тибетците град Дарамсала. Освен че цени броениците, певецът иска да запали и други по тихата страст. Смята че заниманието помага по-добре да осмислим ценните мигове в живота. Затова прави символични подаръци. На връх 42-рия си рожден ден той даде една от любимите си броеници на 13-годишната Симона от "Мюзик айдъл 3". Най-малката участничка в риалитито незаслужено изпадна от класацията заради вота на зрителите. За да я успокои, Дони решил да й подари любимата си броеница, с която тя се забавлявала много по време на репетициите.
Доста преди Бареков и Дони броеницата влиза в ръцете на бизнесмена и собственик на футболния "Локомотив" Николай Гигов. Първата той получава като подарък преди около 20 години. Оттогава търси успокоение, като премята топчетата. Не се разделя с нея и в колата, успокоява се, като убива времето особено в големите задръствания. В интервю преди време дори призна, че броеницата е нещо, с което не би се разделил никога, защото чаткането на зърната се е превърнало в рефлекс и част от начина му на живот.
Защо действа успокоително
Няма точни сведения за първата броеница - нито кога, нито къде се е появила. Известно е само, че се използва за броене на молитвите във всички религии. Разликата е в броя на зърната и във вида на материала, от който са направени.
Така например при мюсюлманите те са обикновено деветдесет и девет - по броя на срещащите се в Корана епитети на Аллах, а в християнството са популярни броеници с тридесет и три зърна - по броя на годините от земния живот на Исус Христос.
Премятането на зърната днес няма религиозен смисъл, а по-скоро помага за съсредоточаване, вглъбяване в определена задача. Ритуалът носи спокойствие, като ни позволява по-лесно да се откъснем от околния свят и дори може да се използва за медитация.
Твърдят, че с броеницата може да се преодолее безсъние - монотонното тракане на зърната действало по-ефективно от броенето на овце. Не знам, пробвайте.
Другата "тайна" мисия, която може да възложите на мънистата, е да подпомогнат запомнянето на факти в определена последователност, а след това да "извадите" спомените съхранени.
Другото обяснение за въздействието на зърната, е че те са в допир с върха на пръстите, където са съсредоточени всички рецептори и точки, които отговарят за мозъчните центрове. Чрез енергийните канали те правят връзка с различни органи в тялото. Така стимулирането на биологично активните точки в пръстите задейства определени участъци в мозъка.
Ако мънистата минават между палеца и показалеца, главоболието намалява. Щом в "работа" се включи средният пръст, раздразнителността, гневът и депресията отлитат. А когато държим в длан 4-5 зърна и ги пускаме едно по едно с помощта на безименния пръст, кръвното се регулира. Настройваме се оптимистично и се зареждаме с щастие.
Кои са най-ценни?
Свикнали сме броеницата да е от кехлибар, но тя най-често се прави от камъни, които са характерни за дадения район на света, в който се произвежда. Във всички времена за най-ценни са смятани броениците от ахат. Камъкът е "обявен" за талисман на художниците. Твърди се, че не само поглъща негативната енергия, но и я преработва в позитивна. В Азия броениците най-често са от аметистов ахат - мънистата съдържат аметист и кварц, които са полезни за здравето. Най-тачени там са тези от тюркоаз, защото това е камъкът на Изтока, обяснява Лидия Старикова.
Не по-малко популярен за направата на мъниста е лидитът - вид кремък, който може да е черен или тъмносин. Той е носител на енергията ин според фън шуй. С цветовете си действат като магнит, който привлича отрицателната енергия и я извежда от тялото.
Два други често използвани камъка са оранжевият и червен карнеол - разновидност на кварца. Още в древността са го инкрустирали в коланите под формата на детелина в чест на египетската богинята Изида. Поставяли го и в саркофазите, защото вярвали, че помага на душата да премине в отвъдното. В древността е използван и в гербове и печати, защото е особено твърд. В Древен Рим върху карнеол гравирали изображения на богове , герои и императори. В Индия се е смятало, че камъкът носи вътрешното развитие. Бременните били длъжни да го носят, за да осигурят щастие на детето. Мюсюлманите също го тачат. Смятало се, че носи благоденствие и радост и гони бедността. А колието имало силата да успокоява силния гняв. Много хора вярват, че карнеолът лекува почти всички болести. Оранжевият се слага на очите, за да помогне при напрежение и болки. Червеният регулира менструацията и укрепва зъбите. Препоръчва се да се носи и при базедова болест и язва.
Най-популярни обаче остават броениците от кехлибар. "Кехлибарът излъчва слънчева енергия, защото е слънчев камък. Когато човек го пипа, пой се зарежда с тази енергия. Той притежава и слаба радиоактивност, от която нашият организъм има нужда", обяснява Лидия Старикова. Броеницата зарежда с енергия, когато човек прехвърля зърната - затова се използва не само от религиозни хора, но и от всеки, който търси спокойствие.
____________________________________________________
*Заглавието е променено
Оригиналът: http://www.monitor.bg/article?id=227797
Следващ постинг
Предишен постинг