2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Американският писател Джеръм Селинджър, авторът на класическата за XX в. книга “Спасителят в ръжта”, почина в четвъртък на 91 години, предаде АП.
Писателят-отшелник е починал от естествена смърт в дома си в Ню Хемпшир, съобщи синът му. Засега няма информация за времето и мястото на погребението.
“Спасителят в ръжта”, публикувана за първи път през 1951, става един от най-влиятелните американски романи на модерния свят.
Скоро след публикуването му Селинджър в опит да избегне славата, която му носи романа, се изолира от света до края на живота си.
Син на еврейски предприемач и майка с шотландско-ирлански произход, Селинджър е роден в Ню Йорк и израства в Манхатън.
Той постига успехи още през 40-те години на миналия век с публикуването на редица кратки разкази в списания, сред които и “Ню Йоркър”.
Но е най-известен със “Спасителят в ръжта”, който бързо става библия на тинейджърския бунт в Америка и основен предмет на гимназиите и на първокурсниците в колежите в класовете по английски.
Живот в усамотение
Почти веднага след публикуването на Спасителя, Селинджър се разочарова от издателската индустрия.
През 1953 г. той купува къща в Корниш, Ню Хемпшир, и се оттегля в изолация, давайки редки интервюта, като последното е през 1980 г.
През 2009 г. Селинджър заведе дело, за да предотврати публикуването на книга от шведски автор озаглавена “60 години по-късно: Идвайки през ръжта”, за която се твърди, че е продължение на неговата класическа новела. В нея 67 – годишният мистър К., тоест остарелият Холдън Колфийлд, бяга от старчески дом.
Съдът забрани публикуването на книгата в САЩ, тъй като тя може да нанесе на Селинджър “непоправима вреда”. Скоро обаче няколко крупни американски медии се обърнаха в съда с молба за снемане на забраната, която според тях нарушава свободата на словото.
Той е завеждал дела, за да защити авторските си права и преди, но никога не се е появявал в съда. Селинджър отказва също филмовите права върху романа си.
През 50-те години излизат сборникът “Девет разказа”, повестите “Франи”, “По-горе билото, майстори” и “Зуи”.
Всички негови следващи книги винаги са сред най-продаваните, но след 1965 г. Селинджър не публикува нищо и прави всичко възможно да осуети усилията на биографите.
Въпреки че са минали много години от последната публикация на Селинджър, приятели и гости в дома му разкриват, че той има голям сейф, в който се пазят поне 15 завършени ръкописа.
През житейския си път Селинджър се сприятелява с жена, много по-млада от него. Той се жени за Клеър Дъглъс, която е на 19, когато той самият е на 35 през 1954 г. Те имат две деца и се развеждат през 1967 г.
Със "Спасителят в ръжта" Селинджър успява да ни каже достатъчно от това, което много творци не успяват да направят през целия си съзнателен път! Животът го потвърждава!
Той наистина е голям автор!
Нека почива в мир!