2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
До три седмици трябва да получа такова уверение, или ще продължа още повече да се притеснявам, каза в понеделник Дянков.
У нас работят няколко големи банки, които са дъщерни на гръцки - "Обединена българска банка" (ОББ), собственост на "Националната банка на Гърция", "Пощенска банка", собственост на "И Еф Джи Юробанк", "Пиреос", "Емпорики" и "Алфа банк".
Те формират 30% от депозитния пазар в България и около 20% от кредитния, напомни Дянков. ОББ е сред петте най-големи банки по активи в страната, а "Пощенска" - сред десетте.
Пред Mediapool финансови експерти изразиха учудване защо Дянков търси съдействие от външни финансови институции, за да установи дали има изтичане на средства от български дъщерни банки към гръцките банки майки, след като това би трябвало да е известно на Българската народна банка.
От БНБ отказаха всякакъв коментар за Mediapool по темата с обяснението, че коментари, засягащи банковата система в България се правят само когато БНБ прецени, че е необходимо. От банката се съгласиха, че принципно няма разлика между положението миналата година, когато също имаше притеснения от изтичането на ресурс от български банки към банки майки в Западна Европа. Тогава обаче Европейската централна банка, както и правителствата на някои от големите европейски държави изляха милиарди евро в банките си, за да ги стабилизират.
Намесата на БНБ миналата година също помогна да няма изтичане на средства в размери, заплашващи сигурността на българската банкова система. Тогава БНБ сключи "джентълменски" споразумения с банките да няма репатриране на капитали от дъщерните кредитни институции към институциите майки.
Самият финансов министър също призна в понеделник, че БНБ има набор от механизми да ограничи до минимум такъв процес.
Според експертите банките в Гърция не може да не усещат на гърба си изострянето на финансовата криза в страната. Най-малкото - пониженият им рейтинг означава оскъпяване на финансовия ресурс, който привличат, и не е изключено да го търсят от дъщерните си банки. Страната обаче е внимателно наблюдавана от ЕК и ЕЦБ, тъй като е член на еврозоната.
Преди да влезе в сегашната криза, Гърция отдели миналата година 20 млрд. евро за рефинансиране на банките си, за да парира евентуални проблеми с тях. За да запази стабилността на банковата система и да я предпази от дисбаланси, правителството в Атина дори наложи и таван на лихвите по депозитите.
Спартокидите , НА латински: Spartocids),...
Кога и как България става цивилизована д...