2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
ЕВФ може да бъде част от по-всеобхватна френско-германска схема за засилено икономическо сътрудничество и надзор върху 16-те страни в еврозоната.
ЕК е готова да предложи такъв европейски инструмент, който ще има подкрепата на членовете на еврозоната, казва в понеделник комисарят по икономическите и монетарните въпроси Оли Рен пред в. "Файненшъл таймс" – Германия.
Той подчертава, че всяка финансова подкрепа от европейския фонд ще бъде обвързана със "стриктни условия". В момента ЕС има инструмент за подпомагане на страни членки извън еврозоната, но не и за 16-те държави в еврозоната.
Финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле първи коментира в неделя пред вестник "Велт ам Зонтаг", че създаването на Европейски валутен фонд - по модела на МВФ - не бива да бъде изключвано като вариант за запазване на вътрешната стабилност в еврозоната. "Нуждаем се от институция с властта и познанията на МВФ", коментира Шойбле.
По предложение на Оли Рен ЕК ще обсъди още във вторник в Страсбург предложенията за създаването на такъв фонд.
Португалия обяви съкращение на публичните разходи
Португалия е следващата страна от еврозоната, която обявява антикризисен план за съкращаване на нарастващия бюджетен дефицит, след като бондовите пазари в понеделник разхлабиха натиска върху Гърция, обнадеждени от френското обещание за европейска помощ, съобщи Ройтерс.
Според плана публичният дълг на Португалия ще достигне най-високото си ниво от 90.1% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през 2012 г., след което ще започне да намалява. Дългът на Гърция се очаква да достигне 125% от БВП през тази година.
Португалското правителство ще ореже социалните помощи и ще намали разкриването на работни места в обществения сектор.
Страната се стреми да намали дефицита си от 8.3% на 2.8% от БВП.
По-рано шефът на МВФ заяви, че Португалия и Испания едва ли ще бъдат застигнати от финансовите проблеми на Гърция.
Опасенията са, че те може да са следващите големи европейски икономики, които да затънат във фискална криза.
Никой не знае какво ще стане утре сутринта, но но няма никаква причина за разпростиране на кризата към Португалия или Испания, заяви управляващият директор на МВФ Доминик Строс-Кан.
Равнището на португалския дефицит надвишава с 3% определения за еврозоната таван, докато този на Гърция е 12.7%.
Португалският министър на финансите Фернандо Теиксейра обяви в понеделник, че ще предложи повишение на подоходния данък до 45% за хората, които печелят над 150 000 годишно.
Освен това социалистическото правителство на страната ще съкрати разходите за оборудване на армията с 40% през следващите 4 години. Ще бъдат отложени и плановете за изграждане на нова високоскоростна железопътна връзка с Испания.
"Колективен отговор" на спекулациите спрямо Гърция
Междувременно кредитирането за Гърция поевтиня, както и застраховката на гръцкия външен дълг, след като френският президент Никола Саркози даде ясни сигнали, че има сериозни планове да се помогне на страната.
В името на солидарността между страните от еврозоната, Атина, Берлин и Париж ще предприемат енергична инициатива за борба срещу спекулациите спрямо Гърция, които се отразяват на еврото, обяви Саркози в неделя вечерта след разговора си в Елисейския дворец в Париж с гръцкия премиер Георгиос Папандреу.
"Тези, които спекулират, трябва да разберат, че солидарността не е куха фраза", обясни Саркози.
Според него не става дума за действия, насочени срещу МВФ или срещу САЩ, а за "логични" действия. Той съобщи още, че в момента се подготвя "колективен отговор" на тези спекулации. Той включва "конкретни, точни средства", които обаче френският държавен глава отказа да конкретизира. Според него тези мерки ще докажат, че Гърция е подкрепена – при това не само политически, но и "във всички аспекти на евентуалните си искания".
По думите на Саркози, "Ние - Гърция, Германия и Франция – ще предприемем общи действия срещу спекулацията. Решени сме да направим необходимото, така че Гърция да не бъде изолирана."
Според френския президент еврозоната трябва "да застане редом" до държавите, които членуват в нея, когато са обект на атака.
На съвместен брифинг с гостуващия в неделя в Париж Папандреу, Никола Саркози каза още: "Гръцкото правителство предприе мерките, които очаквахме от него. Сега е ред на страните членки на еврозоната да бъдат готови да направят на свой ред това, което се очаква от тях."
Георгиос Папандреу каза, че страната му не търси пари, а условия, идентични с тези в другите страни от еврозоната. Ако не бъде намерено европейско решение, Папандреу не изключва възможността да се обърне с призив към МВФ.
След срещата си с Никола Саркози, гръцкият премиер отлетя за САЩ, където във вторник ще се срещне с американския президент Барак Обама.
През изминаващата седмица Георгиос Папандреу разговаря с шефа на Еврозоната Жан-Клод Юнкер и с германския канцлер Ангела Меркел.