2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
През седемтте дни се благославят светиите: в понеделник - апостолите, във вторник и сряда - Богородица, архидякон Стефан и св. Андрей. На Светли четвъртък се благославят св. ап. Йоан и Яков, в Светли петък - св. ап. Петър, а в Светла събота - св. Йоан Кръстител.
Неделя се нарича Томина - чества се апостол Тома, който не повярвал във възкресението на Христос, докато не го видял сам и не пипнал раните му от гвоздеите на кръста.
Когато му се явил, Исус му казал: "Блажени са тези, които, без да видят, са повярвали". През седмицата се извършват и венчавки, тъй като това са празнични дни, посветени на Христовото възкресение и никакви други тържества не са редни.
Великден продължава три дни - неделя, понеделник и вторник. Християните се поздравяват с "Христос воскресе" до Петдесетница (тази година на 23 май), когато се е родила Христовата църква.
Снимка: БТА
На втория ден на Великден в Бачковския манастир изнасят Чудотворната икона на Богорица - "Св. Богородица Умиление". С литийно шествие светинята се пренася на 6 километра до местността "Клувията".
Процесията бе поведена от игумена на манастира дядо Борис и свещеници от асеновградските църкви. В шествието участваха стотици миряни от цялата страна. Имаше и богомолци от Гърция, пристигнали у нас за Великденските празници.
Много са преданията за историята на чудодейната икона, но според едно от тях тя е намерена в местността в началото на XVII век, на втория ден на Великден от две овчарчета. В скалите над една пещера те видели силна светлина, а вътре открили изображението на Божията майка. На мястото, където била, бликал извор с лечебна вода, който днес носи името "Аязмото".
Иконата, която според легендата изографисал самият апостол Лука, била в църквата на Бачковския манастир, но в началото на турското робство била изнесена.
Историите разказват, че при едно от нашествията на османските орди монасите я скрили високо в планината, като запазили в дълбока тайна мястото.
Така тя била спасена от последвалото опожаряване на манастира, но останала в неизвестност почти век.
След като децата я открили, богомолци пренесли иконата обратно в църквата, но какво било учудването на монасите, когато на следваща заран не я видели.
Тя била намерена отново край "Аязмото"
Историята с пренасянето и изчезването се повтаряла, докато не изградили специален олтар вдясно от вратата на храма.
Останала обаче традицията на втория ден на Великден, с литийно шествие, иконата да се връща в местността "Клувията", където се отслужва молебен.
С времето сред скалите изградили параклис, който носи името на едно от пастирчетата - Ангел, "Св. Архангел". До него се стига по тясна планинска пътека.
Литийното шествие с иконата на Богородица от Бачковския манастир е най-старото у нас и води началото си от 1604 г.
Пред параклиса се раздава осветен курбан за здраве
06.04.2010 10:27
17.04.2010 12:51