2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Интервю с медийния експерт и председател на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов
- Нарекохте книгата си „Какъвто трябваше да бъда” жълта, защо?
- Защото тя се рови в частния живот и при това в собствения ми. И даже си мисля, че в нея има една рецепта за добър жълт вестник, който хем съхранява ценностите по начина, по който се говори за тях, хем не прекрачва границите. В крайна сметка, човек е най-добрият жълт репортер на себе си.
- А най-жълтата ви история?
- Е! По-скоро, целият дух е такъв - говоря за темите в традиционната жълта медия: детството, страховете, маниите, любовите, отношението към сексуалния живот...
- Говорите философски за тези неща, но защо не вдигнете „завеската” и да ни разкажете за вашите мании, примерно?
- Ами..., примерно, животът ми в едно германско семейство, в което живях като малък: Те се грижеха за мен, когато родителите ми бяха на работа. Мъжът в това семейство имаше тази странност от време на време, когато няма никой друг в къщи, да ми прожектира филмчета с „Кан-кан”, може би и за да дразни жена си, защото тя абсолютно му забраняваше този „екранен разврат” и то пред невръстна аудитория. Като го хванеше, започваше един много пищен скандал на немски. И може би това в „тайнсво” се е запечатало до ден днешен отношението ми към киното като към нещо много любопитно, и същевременно много забранено.
- А страховете ви? Детските ви страхове продължават ли, кои са?
- В детството си даже не можех да спя сам, въобще! Сега по-мога.Но, сега само мога да стоя сам във физическия смисъл.В един по-общ култерен и емоционален смисъл - не! Но, генералният ми страх, така да кажа, е да не се разминеш с хората, от които имаш нужда да бъдат около теб. Аз не съм самотен тип. Смятам, че човек в контакт с другия - се оглежда в очите му.
- Това ли е причината да не „изпуснете” Галя? Сватбата ви с нея преди четири години стана едно много шумно медийно събитие?
- Вижте, тази връза /понеже дойде много късно, или сравнително късно, хайде така да кажем, вече имах един брак/ беше нещо много разтърсващо. Случи ми се, както се казва, на много разработен терен. В смисъл, че вече са изградени много стериотипи, има много контакти...И тогава има едно очакване към теб, в което любовта винаги, някак си, успява да изненада. А хората дори да изпитат известна съпротива.
- А вас изненада ли ви любовта?
- Да, аз се изненадах от себе си. Не мислех, че на тази възраст по този искрен и дълбок начин ще мога да изживея такова чувство. Но, се и зарадвах. Щастлива изненада беше това за мен.
- Дано всичко това да продължава и да няма край!
- Да! Това е много важно, което казвате: ”Да няма край!”. Защото, когато човек прави такива промени в живота си във връзка с любовта, много е важно да е сигурен, че ще е щастлив; защото щастието е морална категория. Ако не можеш да го удържиш, нямаш право да извършваш тези промени в живота си.
- Какви други, бих казала, неочаквани промени, сте се опитвали да правите с живота си през годините?
- Като студент направих опит да се занимавам с търговия. В ония години имаше новогодишни базари. Вдигаха се шатри. Даваха и сергии под наем. Взехме една такава в навечерието на една Нова година с още двама мои приятели. Продавахме на открито кебапчета, вино, какво ли не....Но, идваха при нас и много други приятели, студенти. Ядяха, пиеха и трудно плащаха. Плащането винаги ми е било проблем, особено „висящите плащания”. Изпитвал съм го на гърба си. Тежка работа беше. Студ. Мръсотия. По 12 часа навън на студа. И всяка вечер търкаляхме металните бурета с вино в двора на Районното управление на МВР-то, което не беше много близко, а зад Съдебната палата. Криехме ги там, защото вечерта някой можеше да ги източи. След 40 дена направиха ревизия. И вместо да спечелим - трябваше да плащаме и ...трябваше да се „преселим” на 20 метра в Съдебната палата. Но... размина ни се, защото от „Обществено хранене” ни признаха, че сме работили при ниски хигиенни условия и част от храната са я изяли гризачите. Това беше моят първи и последен опит да се занимавам с някакъв вид търговия.
- Да направим един „рязък преход”, г-н Лозанов от личния ви живот към обществения: Избраха ви наскоро за председател на Съвета за електронни медии, честито!...
- Благодаря! Аз все започвах в СЕМ, но се променеше законът и пак започвах отначало. Така че нямам изкаран един цял мандат.
- Какви промени в закона се очакват и сега?
- Първо трябва да има генерална промяна и да се напише цялостен нов закон. Това имат като ангажимент управляващите, което трябва да се случи не днес и утре, а в едно обозримо бъдеще. Заради кризата държавата трябва да редуцира състава на Съвета за електронни медии. Той е от девет души и е твърде голям, според мене. Предстоят големи задачи, свързани и с цифровизацията на телевизията, за което сроковете са много малки.
- Обявихте, почти веднага след избирането ви за председател на СЕМ, че предстои едно евентуално сливане на Българското национално радио и Българската национална телевизия?...
- Не съм оповестил такова нещо, а казах, че това, ако стане -не като Комитета за радио и телевизия, както беше при комунизма, а по-скоро по модела на Би Би Си - аз нямам съпротива. Това е идея, която много отдавна се върти и аз в някакъв план я подкрепих. Комитетът за радио и телевизия какво беше? Двете медии си стоят, а накрая правиш една трета шапка отгоре. И това е с администрацията. Аз си представям обратното: Че администрацията ще бъде един много малък мениджърски борд, който ще се занимава главно с икономиката на медиите. А от там нататък ще имат изключитена самостоятелност и творческите професии ще бъдат напред. Това е друга логика.
- Мислите ли, че наистина е удачно?
- За обществени медии наистина е удачно! Още повече, че това е и начин те най-после да започнат промяна на модела, защото така или иначе, през тези двайсет години не се говори за обществени медии, а до голяма степен продължаваме да ги мислим като държавни; като реминисценция на медиите, които бяха по времето на соц-а.
- Това, вероятно, ще доведе до съкращения?
- Но, по един или друг начин това трябва да стане с обществените медии, защото те така са неконкуретно способни. В другите национални медии същият продукт, или сходен продукт се прави от доста по-малко хора.
- Очаквате ли бунт?
- „Бунт” е силно казано, но недоволство наистина ще има. Има винаги инерции. Освен това, хората се плашат от факта, че промените накрая не се превръщат в това, което е обявено. Така че трябва доста голямо доверие, в това число и политическо доверие.
- В този момент на криза хората, особено в интернет форумите, яко критикуват Блъгарската национална телевиция: Коментира се и скорошното увеличение в БНТ на всички шефски заплати с 400 лева отгоре, а това излиза от джоба на данъкоплатеца..Коментират се и много ”безумни” харчове за редица предавания, корупцията по етажите на телевизията, в която тлъстите поръчки са за определени фирми и т.н., мнението ви на медиен експерт?
- Първо - от скоро съм в регулатора и второ, това не е работа на регулатора, а на Сметната палата. Тя трябва да влезе и да направи своите ревизии. И това ще стане неминуемо във връзка със завъшването на мандатите. Всичко зависи от това, колко строго ще бъдат направени тези одити. Но те са необходими и от гледна точка на законовите разпоредби, и от гледна точка на целесъборазност. Това е силата на Съдебната палата. Друг е въпросът доколко има яснота и методика.
- Продължава ли да има цензура в медиите, г-н Лозанов?
- Цензурата се е превърнала в нещо друго – в конформизъм. Има много медии и много журналисти, които много внимават какви последствия ще имат текстовете им персонално за личността им.
- Слугинаж?
- И слугинаж. Има и слугински медии, разбира се, и слугински типове поведение. Но, конформизмът е новата цензура, защото няма сега както имаше едно време, списъци от ЦК на БКП със забранени теми и забранени лица. Лошото при конформизма е, че е цензура, която се сраства с теб самия и не знаеш, че е цензура. Не познаваш собствените си граници, с които се съобразяваш.
- По-скоро не авторът, а някой друг над него решава...
- Вижте, конформизмът е свързан не само с изпълнителите, но и със собствениците на издания. И много е важно собствениците да бъдат на светло, също тъй както и тези, които правят медиите. А това е голям проблем. Като правна видимост всичко е ясно. Дори в съда можеш да видиш коя медия на кого е. Но не винаги зад тези лица са наистина собствениците, а са просто едни, как да кажа, едни... правни видимости.
- Това ли е причината у нас да няма голяма разследваща журналистика?
- Не е вярно, че нямаме голяма разследваща журналистика, но имаме много слаб обществен ефект от разследванията. Имам приятели от чужбина, които казват, че ако дори половината от това, което го пише в нашите вестници, ги пише в техните, непрестанно ще падат правителства. А тука – тишина, нищо не се случва. И силата на новите управляващи е, че те като че ли искат най-после да има реален ефект от това, което се знае в обществото. Има много казани неща, но въпросът е какво следва? Медиите са един паралелен свят, втори. Истинските вини и проблеми са в този първи свят на нещата, а не в света на образите и думите. Медиите имат слабо влияние върху този първи свят. А причината е и в самите медии: В това, че няма настойчивост, няма досатъчен журналистически натиск - какво става, какво става?! Често и в тъй наречената жълта преса се появяват важни разкрития. Вестник „ШОУ” е сред тези, които успяха да придвижат така наречената жълта преса към по-важното говорене, към сериозните въпроси. Понякога там излизат по-сериозните теми, отколокото в традиционната праса. Но проблемът е това да личи. Да можеш отново и отново да поставиш въпроса, да си аргументиран, да го проследиш до край. /БЛИЦ